BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bezuhant a lítium ára, jogosan pánikol a piac?

A lítiumóriás Albemarle részvényei a csúcspontjukhoz képest nagyjából 60 százalékkal zuhantak. A szakértő szerint a korábbi magas árfolyamot az attól való félelem indokolta, hogy nem lesz elég lítium, mára azonban megváltozott a narratíva.

2024. február 22. csütörtök, 19:01

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elektromos járművek akkumulátorainak gyártásához használt lítium árai 2021-ben és 2022-ben gyorsan emelkedtek, 2023-ban azonban komoly visszaesés következett be. A Fastmarkets adatai szerint az irányadó vegyületek, a lítium-karbonát és a lítium-hidroxid most nagyjából annyiba kerülnek, mint 2021 közepén.

A Goldman Sachs ráadásul a jelenlegi szinthez képest is további csökkenést vetít előre 2024-ben, mivel arra számítanak, hogy továbbra is a túlkínálat fogja jellemezni a piacot, ami potenciálisan 2025-ben érheti el a mélypontját.

A The Wall Street Journal felhívja rá a figyelmet, hogy magába a lítiumba nem lehet befektetni, mert a határidős piac továbbra is kialakulatlan ezen a területen. Ehelyett jellemzően saját erőforrásokkal rendelkező vegyipari beszállítók részvényeit vásárolják, mint például az amerikai székhelyű Albemarle vagy ausztrál lítiumérc-bányászok.

Az Albemarle részvényei a csúcspontjukhoz képest nagyjából 60 százalékkal zuhantak vissza egy legutóbb 2020 végén látott szintre.

A lítiumárak jelenleg túl alacsonyak ahhoz, hogy a jelenlegi ausztráliai és kínai érckitermelés egy részét indokolják, nem is beszélve az új termelésbe történő beruházásokról, amelyek az elektromos járművek piacának várható növekedése válnak szükségessé.

Ugyanez egyszer már lejátszódott a piacon 2018-ban, amikor az elektromos járművekkel kapcsolatos felfokozott érdeklődés túl korán indította el az árak és a kínálat növekedését, ez pedig korrekcióhoz és a befektetések visszaeséséhez vezetett.

Amikor a Tesla 2020-ban felgyorsította az elektromos autók gyártását és az akkumulátorgyártó vállalatok több lítiumot kezdtek el rendelni, a szűkös erőforrásokért folytatott küzdelem az egekbe lőtte az árakat.

Az óriási kereslet azonban váratlanul új lítiumellátási forrásokra derített fényt Afrikában és Kínában, ahol a befektetőknek csak korlátozott információik vannak a bányászatról. Ez váltotta ki a jelenlegi piaci helyzetet, amelyet a vártnál lassabban növekvő elektromos gépjármű rendelések és a minden szakaszban készleteket felhalmozó bonyolult ellátási lánc hosszabbított meg.

Az ausztrál bányászok jellemzően kínai feldolgozóknak adják el a lítiumot, akik katódaktív anyagokat gyártó vállalatoknak adják el, onnan az akkumulátorgyártókhoz kerül, majd végül innen jut el a Teslához hasonló cégekhez.

Az iparág a tavalyi évet a készletek leépítésével töltötte, azonban az Albemarle múlt heti eredménybeszámolóban arról írt, hogy 2023 végén valószínűleg még így is volt néhány hónapnyi felesleg a rendszerben.

Eközben lelassult az elektromos járművek növekedésének üteme: Kínában, amely messze a legnagyobb piacnak számít, a tavalyi negyedik negyedévben az összes személygépkocsi-értékesítés 25 százaléka volt elektromos meghajtású, szemben a harmadik negyedévi 24 százalékkal. A lítiumot is igénylő, sokkal kisebb akkumulátorral rendelkező plug-in hibridek értékesítése viszont világszerte felgyorsult.

A rövid távú volatilitás ellenére a lítiumra vonatkozó hosszú távú előrejelzés továbbra is pozitív, mivel a lítium kulcsfontosságú a szén-dioxid-mentesítési erőfeszítésekben, különösen az elektromos járművek ágazatában. Egyes becslések szerint a globális kereslet 2030-ra meghaladhatja a 2,4 millió tonna lítium-karbonátot, ami kétszer akkora, mint a 2025-ös előrejelzés. Az Albermarle saját becslései alapján arra számít, hogy a kereslet az évtized végére a mostani két és félszeresére nő majd.

A WSJ megjegyzése szerint a befektetés biztonságos módja addig is az alacsony költségű működéssel és készpénzben gazdag mérleggel rendelkező, az iparági átrendeződést túlélő, már befutott szereplők előnyben részesítése.

Az Albemarle például a legnagyobb lítiumipari szereplő, de jelentős adóssággal is rendelkezik. A hosszú távú szállítási megállapodások ugyanis megakadályozták, hogy olyan nagy összegű bevételre tegyen szert, mint amire a fellendülés éveiben számítani lehetett volna.

Csőddel fenyegetett a lítiumhiány

Kent Masters, a cég vezérigazgatója a Bloomberg beszámolója múlt hét csütörtökön a negyedik negyedéves adatok közzététele után azt közölte az elemzőkkel, hogy a jelenlegi alacsony árak „fenntarthatatlanok” és ezek növekedése nélkül nem tudják elindítani azokat a befektetéseket, amelyek a hosszú távú keresletnövekedés kielégítéséhez szükségesek lennének.

Bazsó Gábor, a Totalcar főmunkatársa az Economx kérdésére elmondta, hogy korábban attól tartottak a piaci szereplők, hogy nem lesz elég lítium, hatalmas összegeket költöttek ezért arra, hogy biztosítsák az utánpótlást, hiszen ha nincsenek akkumulátorok, akkor le kell állnia a gyáraknak, ami csőddel fenyegette volna az elektromos járműveket előállító vállalatokat.

Mára azonban megváltozott a narratíva, miután kiderült, hogy a kereslettel lépést tud tartani a termelés.

Európa és az Egyesült Államok mindeközben pedig az ellátási lánc sérülékenységét azzal csökkentené, hogy visszahoznák Kínából a teljes gyártási folyamatot.

Az elektromos járművek mellett a megújuló energiatermelés területén is nagyon komoly igény mutatkozik a lítiumra. A napelemek napjainkra nagyon olcsóak lettek, azonban nehéz őket a hálózatba integrálni, mivel a napsütéshez kellene alkalmazkodni, a megtérülési mutatóknak viszont nem tesz jót, ha folyamatosan leállítják őket. Erre jelenthetnek megoldást a szélerőművek, amelyek nagyon jól ki tudják egészíteni a napelemeket, illetve az energia hosszú távú tárolását lehetővé tevő telepített áramtárolók.

A szakértő szerint a nátrium-ionok olcsó alternatívái lehetnek a lítiumnak, azonban még csak a tanulási görbe elején járunk a felhasználásukban, ráadásul a tulajdonságai is rosszabbak. Hosszú távon így valószínűleg inkább a telepített energiatárolókban fogják használni őket, a jobb minőségű lítium pedig az elektromos autókba kerülhet majd.

900 tonna lítium akksi lángolt Franciaországban – videó!
Mintegy 900 tonna lítium akkumulátor gyulladt ki egy dél-franciaországi akkumulátor-újrafeldolgozó üzemben szombaton – közölték a hatóságok vasárnap, a Reuters beszámolója szerint.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet