A GDP arányában nem nőtt számottevően az első negyedévben a folyó fizetési mérleg hiánya (a GDP 8,1 százalékát teszi ki), mégis rosszabb az elemzők által várt adatnál. A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes hiánya 1 326 millió euró, a külső finanszírozási igénnyel szemben 218 millió euró nem adóssággeneráló finanszírozás áll.
A folyó fizetési mérleg hiánya 1 497 millió euró volt, ez a szezonális hatásoktól megtisztítva némileg megahaladja az előző negyedéves szintet. A NAPI Gazdaság elemzői konszenzusánál ez közel 70 milló euróval rosszabb eredmény. A szakértők az év végére 7 116 millió eurós hiányt várnak.
A növekedésben az áru- és szolgáltatásáramláshoz kapcsolódó pénzforgalom játszotta a fő szerepet, noha az áruforgalom tekintetben folyamatos javulás (export bővülése és az import stagnálása) tapasztalható. A szolgáltatásokon belül az idegenforgalom egyenlegének csökkenése pedig megállt, az egyéb szolgáltatások esetében viszont nagyobb a hiány.
A jövedelmek és a folyó transzferek egyenlege növekvő hiányt mutat. Ez egyrészt az adósságszolgálat növekedéséből következő magasabb kamatterheknek tudható be, másrészt az EU-tagsággal összefüggő kötelezettségek folyó transzferként jelennek meg a statisztikában. Az adóssághoz kapcsolódó jövedelmek egyenlegének hiánya 2004. hamadik negyedévétől nőtt (a külföldiek tulajdonában lévő forintban denominált állampapírállomány emelkedése folytán), a nem adóssághoz kapcsolódó jövedelmek esetében pedig már egy negyedévvel korábban is a hiány bővülését tapasztalták.
Az EU-hozzájárulás következtében keletkező hiányt 59 százalékos mértékben finanszírozzák az uniós transzferek.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.