BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Törvényt sérthet a Mohu új díja, komoly vita robbant ki a sitt leadása körül

Július 1-jétől kilogrammonként 36 forintot kell fizetniük a lakosoknak az építési-bontási hulladék leadásáért a Mohu hulladékudvaraiban. A változtatás azonban jogi vitát váltott ki: a kormányhivatal álláspontja szerint a lakossági építési hulladék meghatározott mennyiségig ingyenes átvételét a hulladéktörvény garantálja, ezért az új díjszabás sértheti a jogszabályi előírásokat.

2026. június 28. vasárnap, 16:04

Fotó: Getty Images / Construction Photography/Avalon
Building waste illegally fly tipped in Teos, Western Turkey. (Photo by Ashley Cooper/Construction Photography/Avalon/Getty Images)
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mohu június közepén jelentette be az új rendszert. Eszerint az építési-bontási hulladék leadásáért egységesen kilogrammonként 36 forintot kell fizetni, a hulladékot pedig kizárólag a tulajdonos adhatja le személyesen, meghatalmazott útján erre nem lesz lehetőség.

A módosítás az eddigi gyakorlathoz képest is változást jelent. Korábban a lakosok lakcímkártya – egyes hulladékudvarokban személyazonosító igazolvány – felmutatásával évente meghatározott mennyiségű sittet díjmentesen adhattak le. Az ingyenes keret szolgáltatónként eltért, de jellemzően évi fél-egy tonna volt, több helyen napi mennyiségi korláttal.

A jelenlegi rendszer már a 2023 előtti szabályozáshoz képest is szigorúbb. Akkor az ingyenes kvóta felett a hulladékudvarok térítés ellenében még átvették a többletmennyiséget. A koncessziós rendszer bevezetése után azonban erre már nem volt lehetőség: ha valaki akár néhány kilogrammal túllépte a meghatározott limitet, a többletet nem adhatták le, azt haza kellett szállítaniuk.

A Mohu a változtatást azzal indokolta, hogy a korábbi rendszerben visszaélések történtek, ezért döntöttek az egységes díjfizetés mellett.

A kormányhivatal ugyanakkor vitatja ezt a gyakorlatot. Álláspontja szerint a hulladéktörvény meghatározott mennyiségig biztosítja a lakosság számára az építési-bontási hulladék térítésmentes leadását, így kérdéses, hogy az új szabályozás megfelel-e a hatályos jogszabályoknak.

A változtatás miatt a szakmában attól is tartanak, hogy nőhet az illegális hulladéklerakások száma. Szakértők szerint sokan inkább megszabadulnak szabálytalanul az építési törmeléktől, mintsem kifizessék a leadás díját, ami hosszabb távon komoly környezetvédelmi problémákat okozhat.

Ez is érdekelhet