BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pár nap múlva fizetős lesz a sitt leadása a MOHU-nál

Július 1-től kilónként bruttó 36 forintba kerül az építési-bontási hulladék leadása a MOHU erre kijelölt hulladékudvaraiban. A társaság szerint az ingyenesség megszüntetésére a sorozatos visszaélések miatt van szükség.

2026. június 23. kedd, 08:49

Fotó: Getty Images / Construction Photography/Avalon
Building waste illegally fly tipped in Teos, Western Turkey. (Photo by Ashley Cooper/Construction Photography/Avalon/Getty Images)
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

2026. július 1-től módosul az építési-bontási hulladék leadásának rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol ez a szolgáltatás biztosított – közölte a MOHU.

Mint írták, az építési-bontási hulladék több csatornán is leadható – nemcsak a hulladékudvarokban, hanem engedéllyel rendelkező lerakókban, hasznosító telephelyeken, illetve kivitelező cégeken keresztül is, a hulladékudvari átvételt pedig továbbra is kényelmi szolgáltatásként biztosítják a lakosságnak.

A MOHU Zrt. döntése értelmében 2026. július 1-től kezdődően a hulladékudvarokban térítés ellenében, mennyiségi korlátozás nélkül lehet leadni az alábbi hulladéktípusokat:

  • HAK 17 09 04 építési-bontási hulladék (kevert építési-bontási hulladék, amely különbözik a 17 09 01-től, a 17 09 02-től és a 17 09 03-tól);
  • HAK 17 01 07 építési-bontási hulladék (beton, tégla, cserép és kerámia frakció vagy ezek keveréke, amely különbözik a 17 01 06-tól).

Az átvétel díja egységesen bruttó 36 forint kilogrammonként.

A bevezetett átvételi díj kizárólag a hulladék kezeléséhez kapcsolódó költségeket – így a gyűjtést, tárolást, szállítást és feldolgozást – fedezi a tájékoztatás szerint.

Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten lakossági felhasználásra biztosított, ingyenes és mennyiségi korláthoz kötött rendszerrel kapcsolatban sorozatos visszaéléseket tapasztaltak gazdálkodó szervezetek részéről, amelyek veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, több esetben pedig annak működését is ellehetetlenítették.

A hulladékudvarokban továbbra is csak magánszemélyek adhatják le az építési-bontási hulladékot. Ehhez személyi igazolványt és lakcímkártyát kell bemutatni, és nem lehet más nevében, meghatalmazással intézni a leadást.

A hulladék leadása után a díjról szóló számlát később küldik ki, amelyet a rajta feltüntetett határidőig kell befizetni.

Ez is érdekelhet