A brit Financial Times újság számolt be arról – francia és német kormánytisztviselőkre hivatkozva –, hogy Németország éles fordulatra készül: felhagynak az évtizedek óta tartó ellenállással az atomenergiával szemben, amellyel közelebb kerülhetnek Franciaországhoz.
A jelentés szerint az új kormány kancellárja, a kereszténydemokrata Friedrich Merz már jelezte, hogy a továbbiakban nem fogja blokkolni a francia erőfeszítéseket, hogy az atomenergiát az EU-ban a megújuló energiákkal egyenrangúvá tegyék.
Vagyis,
új fejezet kezdődik a német nukleáris politikában,
véget vetve egy alapvető vitának, amely évek óta terheli az európai energiapolitikát.
Ráadásul fő nyugati partnerünk biztonságpolitikai szempontból is erős üzenetet küld ezzel az orosz agresszióra adott közös válasz részeként.
Utat nyitnak a németek, megerősödhet az európai szuverenitás
A németek azt mondják, hogy mostantól nagyon pragmatikusak lesznek a nukleáris kérdésben – idézett a brit lap egy francia diplomatát, aki részt vett a tárgyalásokon. Egy német tisztviselő szerint ez alapvető politikai változást idéz elő EU-s szinten, mert azt jelenti, hogy az uniós jogszabályokban még létező összes előítélet megszűnhet az atomenergiával szemben.
Merz kancellár számára a fordulat egy nagyobb stratégiai átrendeződés része:
újra akarja éleszteni a patthelyzetbe került német-francia kapcsolatot,
amely elődje, Olaf Scholz alatt „megkeményedett” – amiatt is, mert Berlin blokkolta a francia nukleáris politikát, például a nukleáris energiából származó hidrogén besorolásában.
Konkrétan Berlin új álláspontja azt jelenti, hogy
az atomenergiából származó hidrogént a jövőben ugyanúgy fogják kezelni az EU-ban,
mint a szél- vagy napenergiából származót, így megszűnik a diszkrimináció az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiákkal szemben.
Emmanuel Macron üdvözli a német engedményt, amely a francia elnök szerint
az európai energiaszuverenitás biztosítását teszi lehetővé
– idézi a Berliner Zeitung.
Válasz Putyinnak: bővül az elrettentő nukleáris csapat
A német-francia közeledés hátterében egy fontos stratégiai biztonságpolitikai kérdés is húzódik: Friedrich Merz vezetése alatt
Németország először fontolgatja, hogy hosszú távon részt vegyen a francia nukleáris ernyőszervezetben
– az orosz agresszióra adott európai válasz részeként.
Végre készen állunk arra, hogy tárgyaljunk Franciaországgal a nukleáris elrettentésről. Jobb később, mint soha – fogalmazott a Financial Times-nak egy német kormányközeli forrás.
Rámutatott: a kancellár mindig is bírálta az atomenergia fokozatos kivezetését, mert megfosztja Németországot a megfizethető és megbízható áramtól. Az új kormány ugyan nem tervezi a tavaly leállított reaktorok újraindítását, de az olyan új technológiákat, mint a kis moduláris reaktorok (SMR) és a nukleáris fúzió, támogatni kívánja.
Már csak Ausztriát kellene meggyőzni
Németország irányváltásával Berlin közelebb kerül azokhoz az EU-tagállamokhoz, amelyek nyíltan támogatják az atomenergiát – beleértve Belgiumot, Hollandiát és a kelet-európai országokat.
Megírtuk: Belgium például bármennyire is igyekezett leválni az atomenergiáról, az orosz-urkán háború miatt az országgyűlés májusban megszavazta a reaktorok élettartamának meghosszabbítását, sőt, a jobboldali kormány újak építését is tervezi.
Egy, az Európai Bizottságnak címzett közös levélben tizenkét, atomerőművel rendelkező tagállam nemrégiben felszólított az „atomenergia és a megújuló energiaforrások kiegészítő szerepének” elismerésére.
Az EU-ban
egyedül Ausztria bírálja továbbra is megalkuvást nem ismerően az atomenergiát.
A német fordulatot üdvözlik Brüsszelben, mondván, hogy ez leegyszerűsíti az energiakérdést az EU-ban, „sokkal könnyebb lesz előrelépni” – az energiaellátás, az iparpolitika és az elrettentési stratégia vitatott kérdéseiben is – jegyzi meg a német napilap.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor döntésétől függ, hogy Irán kaphat-e magyar fegyvereket

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

A tévézésnek annyi, történelmi fordulathoz értünk

Végleg búcsút inthetünk a Revolut egyik előnyének?
Új bolttípus érkezett az országba: igazi forradalmat indíthat el

Ezt fogja jelenteni az új szabály: így változik meg a bankautomaták használata júliustól

Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot, nem sok jót remél

Vigyázat, nehogy pórul járjon! Újabb telefonos csalással operálnak
