Miközben tombol a hőség, Brüsszelben különös módját választották a spórolásnak: Ursula von der Leyen elnök döntésére pénteken elrendelték az Európai Bizottság székházában, hogy déltől leállítják az 1. és a 7.emelet között a léghűtést.
Ez azért döbbentette meg az irodistákat, mivel a 13 emeletes Berlaymont épület nemcsak a brüsszeli bürokrácia egyszerű személyzetének ad otthont, hanem az EU politikai vezetésének is.
Von der Leyen a legfelső szinten székel, míg 26 biztosának többsége a nyolcadik emelettől felfelé foglal helyet – számol be a Berliner Zeitung.
Kiborultak
A személyzet reakciói ennek megfelelően hevesek voltak: volt, aki kifakadt a Politiconak – névtelenül –, hogy
„ez olyan, mint a feudalizmus”, míg egy másik alkalmazott egyszerűen „szégyennek” nevezte a történteket.
Főként, hogy ott is, ahol működésben maradt a klíma, 25,7 Celsius-fokot mutatott az irodák hőmérője.
A helyzetet pikánssá teszi, hogy eközben több szervezeti egység napok óta olyan tanácsokat küld körbe a dolgozóknak, hogy kerüljék a nap legforróbb óráit, igyanak rendszeresen vizet, és lássanak a szokásosnál korábban munkához.
Felidézik: hasonló helyzet bontakozott ki az Európai Parlament strasbourgi üléstermében 2023-ban, ahol a hűtési problémák miatt félbe kellett szakítani az üléseket, és ventilátorok segítségével improvizáltak az őrjítő melegben.
Nincsenek felkészülve
Belgium is egy hete rekordhőmérséklettől szenved: mivel nagyjából minden ötödik vonat légkondicionáló nélkül közlekedik, ezért a nemzeti vasúttársaság számos járatot törölt a csúcsforgalomban. Az Európai Parlamentben is áramszünetek voltak ezen a héten, mivel a túlmelegedett hűtőrendszerek túl sok energiát fogyasztottak.
A visszás döntés mögött a lap szerint egy strukturális probléma mutatkozik: az európai háztartásoknak csak körülbelül egyötödében van légkondicionáló, azaz a mérsékelt éghajlathoz hozzászokott kontinens rosszul felkészült az új valóságra. Hiába von der Leyen ambiciózus klíma- és alkalmazkodási politikája, a kör ördögi: míg a hűtési igény a hőhullámok idején robbanásszerűen megnő, a szélenergia-termelés gyakran ugyanekkor visszaesik, ami kettős nyomás alá helyezi az energiahálózatokat és a hűtőrendszereket, ez pedig egyelőre túl nagy kihívásnak bizonyul már a vezetői szinten.
