A vevők legnagyobb mértékben a házaknál tudták érvényesíteni érdekeiket, azon a piacon 7,8 százalék volt az átlagos alku. Jóval kisebb, 2,8 százalékos mozgástér volt a nem panellakások árában, míg a paneleknél csak 2 százalékot lehetett átlagosan alkudni.

A földrajzi eloszlást tekintve Budapesten mindössze 1,6 százalék volt az átlagos eltérés az irányár és a végső ár között. Ez messze a legkisebb alku az elmúlt években, már a téli 2,3 százalék is negyedéves mélypontot jelentett 2020 óta. A budapesti piacon belül a házaknál 3,6 százalékos, a nem panellakásoknál pedig 1,8 százalékos volt a vevők alkupozíciója, utóbbi szintén új minimumot jelent.

Arra korábban sosem volt példa, hogy a fővárosi panelek az irányárnál összesített átlagban drágábban keljenek el, most először viszont ez a helyzet: átlagosan az irányár felett 0,3 százalékkal cseréltek gazdát tavasszal. Egyre gyakrabban fordult elő, hogy a vevők egymásra licitáltak, noha természetesen klasszikus alkura is volt sok példa

– emelte ki Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. 

A megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban a téli 3,9 százalékról 4,4 százalékra nőtt az alku tere, ezen belül szintén a házak árában volt a legnagyobb rugalmasság, ott 6,9 százalékot alkudtak, míg a nem panellakásoknál ugyanez csak 3,6 százalék, a paneleknél pedig 2,8 százalék volt.

Utóbbi adat szintén a legalacsonyabb 2020 óta holtversenyben a téli negyedévvel, vagyis nem csak a budapesti, hanem a vidéki nagyvárosi panelek iránt is jelentős volt a kereslet. A kisebb városokban átlagosan 6,3 százalékot lehetett lefaragni a kezdeti irányárból, és továbbra is a községekben a legnagyobb az alkudozás tere, ott az előző negyedévvel megegyező, 8,6 százalékos árcsökkenést lehetett elérni.

A nagyon erős évkezdet után tavasz végére kicsit fékezett a lakáspiaci lendület, ennek tudható be, hogy országosan kismértékben nőtt az alku tere

– emelte ki Valkó Dávid. 

A panelek népszerűsége kitart, ezért itt a legnehezebb alkudni jelenleg. Az elemző úgy véli, hogy a talán túl intenzív évkezdet utáni lassulás ősszel újra nagyobb pörgésbe válthat, így összességében továbbra is kifejezetten erős évre számít 2025-ben a lakáspiacon.