A Közép- és Kelet-Európa (KKE) térségben elérhető beruházási támogatások folyamatosan vonzzák a kutatás-fejlesztési (K+F) és az üzleti szolgáltatási szektor (BSS) projektjeit, a támogatás szintje elérheti a minősített költségek 70 százalékát is – derül ki a Colliers legfrissebb interaktív jelentéséből: „Hogyan formálják a kormányzati támogatások az ipari és irodai ingatlanpiacot Közép- és Kelet-Európában”.
A legtöbb ország elsősorban az ipari és K+F projekteket támogatja. Azonban az irodai projektek is részesülhetnek pénzügyi támogatásban, többek között vissza nem térítendő támogatások és adókedvezmények révén. Ez különösen a régiós központokban és egyes fővárosokban, például Tallinnban, Rigában, Vilniusban és Zágrábban érvényesül.
Kapcsolódó
Az ösztönzők jelentősek lehetnek, egyes esetekben akár 30 000 eurót is elérhetnek új alkalmazottanként (például Horvátországban). Az irodaház-tulajdonosok kihasználhatják ezeket az ösztönzőket, hogy növeljék ingatlanaik bérbeadási vonzerejét. Az ingatlantulajdonosok gyakran figyelmen kívül hagyják az ösztönző lehetőségeket, pedig bizonyos helyeken közvetlenül is részesülhetnek belőlük, például ingatlanadó-kedvezmények révén.
A KKE-régió legtöbb területén a bérlők az ösztönzőket figyelembe véve választanak helyszínt, mert a különbségek akár ötszörös mértéket is elérhetnek, még az önkormányzati szinten is. A bérlők, különösen a nagy gyártó vállalatok és az SSC-k a támogatások elérhetőségét az egyik kulcsfontosságú tényezőként tartják számon a helyszínválasztás során. Ha két ingatlan költségei, elhelyezkedése és a munkaerő elérhetősége hasonló, akkor az a helyszín élvez előnyt, amely magasabb támogatási szintet kínál.
A régió vonzó célpont a befektetők számára
A befektetési vonzerő, az ipari és logisztikai szektor növekedése és a sokrétű ösztönző rendszer mind hozzájárul ahhoz, hogy Közép- és Kelet-Európa vonzó célterület legyen a befektetők számára. A 2024-es befektetési volumenek megerősítik a versenyképességét, a GDP-növekedési adatok pedig azt mutatják, hogy a jövőben további gyorsulás várható.
A régió irodapiaca folyamatosan fejlődik a geopolitikai változások és a hibrid munkavégzés térnyerése mellett. Bár a térség még mindig elmarad Nyugat-Európától, erőteljes növekedést mutat, különösen Varsóban, Budapesten és Prágában, ahol az egy főre jutó irodaállomány alacsonyabb. A bérlők egyre inkább előtérbe helyezik a fenntarthatóságot, ami a befektetőket innovációra és a fenntarthatóságot támogató megoldások alkalmazására ösztönzi.
A hibrid munkavégzés egyre nagyobb keresletet generál az okos, rugalmas munkaterek iránt, miközben a régebbi épületek egyre inkább nehézségekbe ütköznek az ESG-irányelveknek való megfelelés során. Az EU Zöld Megállapodása tovább gyorsítja a modernizáció szükségességét. A globális kihívások ellenére a közép- és kelet-európai irodapiac előnyt élvez az egy főre jutó alacsony irodai kínálat, az alacsony üresedési ráta és a magasan képzett munkaerő révén, ami folyamatos növekedést biztosít a régió számára.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Bizarr elképzelés terjed Ukrajna győzelmi esélyeiről, J.D. Vance tisztázta a helyzetet

Indulhat a roham, startra kész az ingyenes támogatás Magyarországon

Varga Mihály új törvénye hamarosan eltörli a Matolcsy-örökséget

Ilyen hatást gyakorol a szervezetre a buborékos ásványvíz, diétában is segíthet

Gond lehet Orbán Viktor népszavazásával, Polt Péter a hatósághoz fordult

Tömegbaleset Budapesten: riasztották a tűzoltókat

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Életveszélyben vannak a magyar munkavállalók, tragikus választ adott az államtitkár
