A Mercedes költségcsökkentési bejelentéseit követően a munkavállalók képviselői azzal hergelték fel a patinás márka mintegy 110 ezer német alkalmazottját, hogy a vállalat vezetősége egyoldalúan döntött a júliusra várt fizetéskiegészítés elhalasztásáról.
Az üzemi tanács közlése szerint a kollektív szerződésben 2021-ben rögzített, úgynevezett átalakító modulról vagy T-pénzről van szó, ami egy különleges kifizetés, amelyet a fém- és villamosipari területeken jár bónuszként az érintetteknek. Ám ezúttal hiába várják júliusban a havi fizetésük további 18,4 százalékát.
Gazdasági válság idején ugyanis a bónuszfizetés elhalasztható vagy felfüggeszthető – a Mercedes-Benz igazgatótanácsa most az előbbit választotta, de a váratlan döntésbe nem vonták be a szakszervezeteket.
A Németországban dolgozó alkalmazottakhoz szólva Ola Källenius vezérigazgató kifejtette, hogy a korlátozott szabadkereskedelem és a kínai verseny jelentette kihívások mellett az anyaország, mint termelési helyszín versenyhátrányai is jelentősek.
„Kollegáink kétharmada itt dolgozik, ahonnan a bevételünknek csak 15 százaléka származik, ráadásul magas a németországi betegszabadság-arány, több a kihasználatlan üzem, és túlzottak a költségek” – sorolta a Stuttgarter Zeitung szerint.
