Eszerint Magyarországon a saját lakás megvásárlásának lehetősége a jövedelmeket is figyelembe véve az európai átlag alatt van.
A legjobb helyzet Belgiumban van, ahol a lakosoknak átlagosan csupán 3,2 évnyi bruttó átlagkeresetre van szükségük saját lakás vásárlásához. Németországban ugyanez az érték 3,3 év, ezzel szemben az Egyesült Királyságban mindehhez 10 évnyi bruttó átlagkereset szükséges.
Bár a régiónkban a cseh lakásárak a legmagasabbak, a jövedelemviszonyokat is figyelembe véve a cseheknek a legelérhetőbb a saját lakáshoz jutás. A saját lakás lehetősége alapvetően az adott ország fejlettségének a függvénye: minél fejlettebb az adott ország, annál könnyebb a lakás megvásárlása. Ez alól kivétel az Egyesült Királyság, ahol a magas ingatlanárakat a külföldiek befektetési kereslete, illetve a betelepülők és a külföldi munkavállalók által generált kereslet is hajtja - véli Kohári Gábor, a Deloitte budapesti irodájának ingatlan-tanácsadási vezetője.

A 2014-es ingatlanárak alakulása Európa-szerte nagy eltéréseket mutat: a legnagyobb lakásár növekedés Írországban volt (31,7 százalék), de Izraelben is 25,6 és az Egyesült Királyságban 21,6 százalék volt. Spanyolországban is trendfordulót regisztráltak, ott 10,5 százalékkal nőttek a lakásárak az előző évek lejtmenetét követően. A legnagyobb árcsökkenés Oroszországban volt (+16,6 százalék).
Tavaly az új lakások átlagos fajlagos ára Prágában négyzetméterenként 2 020 euró volt, ez 13 százalékkal magasabb a varsóinál (1 760 euró), és több mint 40 százalékkal magasabb a budapesti áraknál (1 190 euró).
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Hatszáz napja vizsgálja a Magyar Péterhez kötött bennfentes kereskedelem ügyét a jegybank

Orbán Viktorig jutott az NB I-es focisták 6 milliós fizetésének híre, elképesztő a kormányzati reakció

Megrohamozták a kereskedőket: mindenki ebbe akarja fektetni a vagyonát

Óriási fordulat, de ennek most negatív következményei lettek

Eurostat: ennyivel vesszük drágábban a gázt az oroszoktól, mint mások

Figyelem: Így alakul a „nők 40” nyugdíj összege

A forint is belépett a harcosok klubjába

Megállapodtak a britek az EU-val, ezzel a magyarok is jól járhatnak

Megőrülnek Ausztriában, ha meglátják ezt az adatot
