Egy kutatás szerint Angliában és Walesben közel negyedmillió, összesen 64 milliárd font értékű ingatlan tulajdonosai rejtőznek átláthatatlan vagyonkezelői alapok mögött. Sokak szerint ez komoly aggodalomra ad okot, mivel az ilyen struktúrák a kleptokraták pénzraktárainak bevált eszközei - számolt be a Guardian.

Felidézik, hogy a brit kormány 2022 augusztusában vezette be a külföldi vagyonkezelőkön keresztül birtokolt vagyon nyilvántartását. Ez számos ismeretlen tulajdonost tárt fel, köztük olyan személyiségeket, mint Lewis Hamilton Forma-1-es pilóta és James Dyson üzletember, de találtak szankcionált oroszokat, Perzsa-öböl menti királyi családokat, sőt, magát a kínai államot is.

A nyilvántartás azonban továbbra is lehetővé teszi több ezer ingatlantulajdonos számára, hogy elrejtsék kilétüket olyan taktikák segítségével, mint például az ingatlan vagyonkezelői alap, vagy egy vagyonkezelői alap tulajdonában lévő vállalat nevére történő bejegyzése. A Transparency International kutatása szerint Angliában és Walesben az ilyen átláthatatlan struktúrák mögött legalább 236 500 ingatlan rejtőzik, amelyek értéke legalább 64 milliárd font.

A csoport szerint ez azzal a kockázattal jár, hogy a gazdag egyének elrejthetik az akár a korrupcióhoz is köthető vagyonukat.

A Transparency International ennek kapcsán egy kormányzati jelentésre is rámutatott, amely szerint a vagyonkezelői alapok valószínűleg akadályozzák a kormány orosz állampolgárokkal szembeni szankciós rendszerét azáltal, hogy lehetővé teszik számukra vagyonuk elrejtését és mozgatását. Az előterjesztés mindezért szorgalmazza, hogy a kormány tömje be a kiskapukat és biztosítsa, hogy a vagyonkezelői alapok által birtokolt vagyon végső tulajdonosa nyilvánosságra kerüljön.

A korrupcióval és adózással foglalkozó, többpárti parlamenti csoport elnöke, Joe Powell a friss adatok láttán úgy fogalmazott: 

„Ez a kutatás megerősíti, hogy a vagyonkezelői alapok ma már a kleptokraták elsődleges eszközei, akik illegális vagyont próbálnak elrejteni és elkerülni az ellenőrzést.”

Hozzátette, hogy a londoni Kensington és Chelsea választókerületekben a külföldi tulajdonban lévő ingatlanok mintegy 40 százalékát vagyonkezelői alapokon keresztül tartják fenn. Szerinte a vagyonkezelői alapok továbbra is jelentős vakfoltot jelentenek az Egyesült Királyság átláthatósági keretrendszerében.

„Fennáll a valódi veszélye annak, hogy ez a kiskapu ösztönzi az átláthatatlanabb tulajdonlást és aláássa a korrupció elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseket" - hangsúlyozta.