Szlovákia az Oroszország elleni 18. szankciós csomagról péntekre tervezett szavazás halasztását fogja kérni az Európai Tanács ülésén, és amennyiben erre nem kerül sor, ellene fog voksolni – mondta a szlovák miniszterelnök csütörtökön a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség jelentése szerint.

Robert Fico erről a pozsonyi törvényhozás európai ügyekkel foglalkozó bizottságának csütörtöki ülésén beszélt, nem sokkal azelőtt, hogy elutazott Brüsszelbe az Európai Tanács találkozójára.

A szlovák miniszterelnök elmondta:

a csúcstalálkozón Szlovákia rá akar mutatni az orosz földgáz behozatalának teljes leállítását célzó tervekből adódó problémákra, és amíg ezeket nem sikerül megoldani, nem fogja megszavazni a legújabb szankciós csomagot.

Hangsúlyozta: az Európai Bizottság (EB) kezdeményezése, amely 2028-tól teljesen betiltaná az orosz földgáz behozatalát az uniós tagállamoknak, nagyon nagy probléma, és jelentős károkat okozna Szlovákiának.

Robert Fico szerint ezt a kérdést halálosan komolyan kell venni.

A miniszterelnök ismét rámutatott, nincs közvetlen hozzáférésük a cseppfolyósítottgáz-terminálokhoz. Hiány állhat elő, az árak pedig emelkedni fognak.

Ilyen körülmények között kötelességünk kijelenteni, hogy a RePowerEU káros. Az egyszerűen egy ideológiai ötlet

– idézte a szlovák hírügynökség Robert Fico kijelentését. A szlovák miniszterelnök hozzáfűzte: mind ez idáig nem kaptak válaszokat az Európai Bizottságtól arra, hogy kinek kellene kompenzálnia a magasabb gázárakból következő többletköltségeket, mint ahogy arra sem, hogy ki fizetné ki azt a 16-20 milliárd eurós összeget, amelyet a gázszállításra vonatkozó szerződések megsértése miatt kellene megtéríteni a Gazpromnak.

Robert Fico rávilágított: a gázszállítás 2028-tól történő leállítását célzó EB-kezdeményezést Oroszország elleni szankciónak tekinti, ezért ezt a témát össze akarja kötni a szankciós csomagról péntekre tervezett voksolással, amelynek során a csomag elfogadására egyhangú jóváhagyásra van szükség.

A 18. csomag jóváhagyásához a 27 tagállam egyhangúságára van szükség. Magyarország és Szlovákia folyamatosan fokozta a szankciókkal szembeni kritikáját, azzal érvelve, hogy azok nagyobb kárt okoznak a blokk gazdaságának, mint Oroszországnak.

A szlovák cégek is Fico mellé álltak: szükség van az orosz energiahordozókra

Nem akarják a szlovák munkáltatók, hogy elhamarkodott döntést hozzanak az Európai Unióban az orosz energiabehozatalról. Szerintük nem készült megfelelő hatástanulmány, és egy hirtelen jött kötelező átállás veszélyes lehet az árakra és a versenyképességre. Erről itt írtunk >>>