Az autósok szempontjából kedvező irányt vettek a kötelező felelősségbiztosítási díjak a Netrisk saját adatai szerint. A személyautókra az év első öt hónapjában valamivel 60 ezer forintnál magasabb volt az átlagdíj, ami visszafogott, 1,5 százalékos drágulást jelent és bőven elmarad a szóban forgó időszakra jellemző 4,9 százalékos átlagos inflációtól. 

  • Januárban, februárban és márciusban 1,5-4,6 százalékkal drágábbak voltak az újonnan megkötött kötelező biztosítások éves szinten.
  • Áprilisban mindössze 0,5 százalékos volt éves emelkedés.
  • Májusban a megkötött kötelező biztosítások átlagdíja alig több mint 58 ezer forint volt, ami több mint 3 százalékos csökkenést jelent éves összevetésben. 
  • A júniusi részadatok pedig már 6 százalékos csökkenésről tanúskodnak.

„Az öthavi adatok is kedvezőnek mondhatóak. Átlagosan ebben az időszakban 60 350 forint volt az átlagdíj a személgépkocsik esetében, ami 1,5 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakára vonatkozó összeget. Ez az ütem pedig bőven elmarad az év első öt hónapjában látott 4,9 százalékos éves inflációtól. Fontos, hogy a Netrisk adatai alapján májustól lettek olcsóbbak a kötelezők, a hivatalos jegybanki adatok szerint ugyanis az első negyedévben a teljes piacon még 4,6 százalékkal emelkedtek az átlagdíjak, így 59 ezer forintot tettek ki” – mondta Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója.

Miért lettek olcsóbbak?

A szakember szerint a személyautók kgfb-díjainak csökkenésében szerepet játszik:

  • egyrészt a biztosítók közötti árverseny, ezzel összefüggésben pedig az, hogy az autósok is árérzékenyek,
  • a gazdasági környezetben, a csökkenő extraprofitadó és a kormányzati egyeztetések nyomán több biztosító önként csökkentette díjait.

Azok, akik most évforduló előtt állnak, akár az inflációnál alacsonyabb díjemeléssel vagy jelentős megtakarítással is számolhatnak, főként ha korábban nem váltottak biztosítót.

A versenyhelyzetet tehát érdemes kihasználni.

Rutinosan váltunk már kötelezőt.

Besnyő Márton szerint tízből négy autós az elmúlt évben módosította szerződését, és a többség nyitott a váltásra, ha jobb ajánlatot talál. A döntést legtöbben online kalkulátorok alapján hozzák meg, de még mindig sokan fordulnak alkuszhoz vagy biztosítói fiókhoz is. Az árak összehasonlítása nemcsak az idei megtakarítást alapozhatja meg, de a jövőbeli díjemelkedések hatását is mérsékelheti. 

Sokat spórolhatunk, és még többet is kaphatunk a pénzünkért, ha résen vagyunk

Bár a középkorú autósok többsége nyitott a legjobb ajánlatok felkutatására, sokan még mindig nem néznek körül más biztosítóknál. Hiába nyújt fokozott védelmet a casco, mégis viszonylag kevesen kötnek, amit a K&H felmérése szerint elsősorban a magas díjak indokolnak. Erről itt írtunk többet >>>