Három helyszínen – köztük Balatongyörökön – próbált ki új technológiát a Vízügy. Az enyhe telek miatt már alig lehet jégről aratni, ezért szükséges új módszerek keresése. A nádasnak azonban kulcsszerepe van a Balaton vízminőségében, ezért fontos, hogy egészséges legyen a növényzet, a megújításához pedig rendszeres aratás kell – olvasható a Keszthely Tv oldalán.
Truxorral aratták a nádat a Balatonon. Az önjáró, úszó munkagép a vízen és szárazföldön is alkalmazható sokoldalú masina. Előnye, hogy jóval könnyebb a hagyományos nádvágó gépeknél.
A Balatonon hosszú évek óta nem alakult ki olyan jégpáncél, ami lehetővé tenné a rendszeres nádaratást. A természetvédelmi irányelvek szerint a nádat úgy kell aratni, hogy ne rongálják a nád gyökérzetét és ezt csak jégen történő aratással lehetett eddig megvalósítani.
Balatongyörök is ilyen munkagépekkel aratták a nádat a Szent Mihály kápolna közelében.
Az éghajlatváltozás miatt nem is várhatóak olyan fagyos telek, ezért a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei új technológiákat keresnek.
„Ebben támogatóink is voltak a szakmai partnereink: a természetvédelmi kezelővel, a természetvédelmi hatósággal és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézettel együttműködve az idei évben három helyszínen – Zamárdiban, Siófokon és Balatongyörökön – jelöltünk ki egy-egy mintaterületet” – nyilatkozta Horváth Angéla, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.
A február közepén záruló kísérleti nádaratási szezont követően folyamatosan figyelik majd a szakemberek a területeket.
Azt vizsgálják, hogyan újul meg a nádasállomány. A növény aratásának ugyanis ez az elsődleges célja: ha jó minőségű a nádas, az kedvez a tó vízminőségének.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság első embere hozzátette, hogy reményeik szerint a növény életciklusa megfelel majd a kívánalmaknak, és így ezeket az alkalmazott kisgépes technológiákat a jövőben kiterjeszthetik nagyobb területekre. Ezzel a jégmentes időszakokban is hatékonyabban megújíthatóak lesznek a Balaton nádasállományai.
A Balatonon learatott nádból a jobb minőségű nádszövet, nádpalló készül, vagy tetőt fednek vele.
Az utóbbi évek során több helyen romlott a Balaton nádasállománya – állapította meg a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet. Ez elsősorban olyan helyeken figyelhető meg, ahol az emberi beavatkozásokkal, például stégépítésekkel feldarabolódik a nádas – tették hozzá.
Okos turisták jelentek meg a Balatonnál, okosan kell kiszolgálni őket
Milyen innovációk szükségesek ahhoz, hogy ne maradjon le az turizmus élvonalától a magyar tenger? Jobb tartani az iramot, máskülönben elveszíthetik a fiatalokat a helyi vállalkozások. Erről itt olvashat többet >>>Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Szalay-Bobrovniczky elárulta, miért Gidrán harcjárműveket olvaszt magába a honvédség eszközparkja

A Revolut felfüggeszti néhány szolgáltatását Magyarországon

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Brutális lemaradás: 13 EU-ország már elérte, amiről mi csak álmodunk

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Trump kivételt tenne a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal

Gyors, hamar elkészül, de egyenes úton vihet a vastagbélrákhoz

Így rontjuk el a kávé jótékony hatását, pedig meghosszabbítaná az életet
