A nem létező ügyeknél mesterséges intelligenciát használó ügyvédek a bíróság megsértésének vádjával, vagy akár büntetőeljárással is szembesülhetnek – figyelmeztetett pénteken a londoni legfelsőbb bíróság, ami a legújabb példa arra, hogy a generatív mesterséges intelligencia hogyan is vezeti félre a jogászokat.
Egy magas rangú bíró két ügyben is bírálta az ügyvédeket, akik nyilvánvalóan AI-eszközöket használtak írásbeli érvek készítésekor, ami hamis esetjogra utalt, és felszólította a szabályozó hatóságokat és az iparági vezetőket, hogy ismertessék az ügyvédekkel etikai kötelezettségeiket.
Komoly következményekkel járhat az igazságszolgáltatásra és az igazságszolgáltatási rendszerbe vetett közbizalomra, ha a mesterséges intelligenciával visszaélnek
– mondta Victoria Sharp bíró egy írásos ítéletben.
„Ilyen körülmények között a jogi szakma egyéni vezetői felelősséggel rendelkező képviselőinek (...) és a jogi szolgáltatások nyújtásának szabályozásáért felelősöknek most gyakorlatias és hatékony intézkedéseket kell tenniük” – jelezte.
A döntés azután született, hogy
a világ minden táján tevékenykedő ügyvédek kénytelenek voltak magyarázkodni amiatt, hogy hamis forrásokra támaszkodtak, amióta a ChatGPT és más generatív mesterséges intelligencia eszközök több mint két évvel ezelőtt széles körben elérhetővé váltak.
Sharp ítéletében arra figyelmeztetett, hogy azok az ügyvédek, akik nem létező ügyekre hivatkoznak, megszegik a bíróság félrevezetésének elkerülésére vonatkozó kötelezettségüket, ami akár a bíróság megsértését is jelentheti.
Hozzátette, „a legkirívóbb esetekben a bíróság elé szándékosan hamis anyagokat terjeszteni azzal a szándékkal, hogy megzavarja az igazságszolgáltatást, a közjogban a jog érvényesülésének megzavarását jelenti”.
Sharp megjegyezte, hogy a jogi szabályozások és az igazságszolgáltatás útmutatást adott a mesterséges intelligencia ügyvédek általi használatáról, de rögzítette, hogy „önmagában az útmutató nem elegendő a mesterséges intelligencia helytelen használatának kezelésére”.
Hazudozni kezdett a ChatGPT, várja, hogy átverhessen minket
Egy publikáció szerint egy olyan világ vár ránk, amiben nem csak az embereken manipulálhatják a gépeket, hanem a gépek is minket. Részletek.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor: Nagy baj nincs, „éhen nem halunk”

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Rossz idők jönnek a dohányosokra és a sörivókra

Itt a hidegfront, de nem lesz benne köszönet

Drámai jelenetek a győri kórháznál, időpontért álltak sorba a tűző napon

Így rontjuk el a kávé jótékony hatását, pedig meghosszabbítaná az életet

Zsarolóvírusok célkeresztjében az egészségügy – hackerek tarolják le a kórházakat

Gyors, hamar elkészül, de egyenes úton vihet a vastagbélrákhoz
