Orbán Viktor szerint Magyarország számára létkérdés, hogy versenyképes termékeket tudjunk gyártani a világpiacra, de vajon mennyire képesek megfelelni ennek az elvárásnak magyarországi cégek. Ennek jártunk utána szakértőkkel.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaVáratlanul alakultak a júliusi inflációs adatok, a várakozásokat meghaladta az áremelkedési ütem. Emellett a korábban kötelezően akciós élelmiszerek ára is a becsültnél nagyobbra hízott. Ugyan a visszaváltási rendszer miatt fizetendő betétdíjak megdobják a termékek árát, de ezek a nemzetközi sztenderdekkel összhangban nem jelennek meg az inflációs számokban – jelezte lapunknak Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Szerző(k): Rádi BalázsJúliusban 4,1 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapjához képest a KSH csütörtöki adatközlése szerint. Az MBH Elemzési Centrumának igazgatója szerint a mai adat kellemetlen meglepetést jelent, a valódi problémát az infláció szerkezete okozza. Árokszállási Zoltán emlékeztetett rá, az, hogy a szolgáltatások továbbra is 9 százalék feletti mértékben drágulnak éves alapon, egyelőre messze nincs összhangban az MNB inflációs céljával.
Szerző(k): Németh TamásNem változott Magyarország jelenlegi „Baa2" adósságbesorolása stabil kilátáson, ez derül ki a Moody's pénteken publikált közleményéből. Az okokat a hitelminősítő részletesen ismerteti, de azt mindenképpen ki kell emelni, hogy az uniós forrásokkal és a lehívással kapcsolatos fejleményekkel, az államadósság fokozatos konszolidációjával és az erre tett kormányzati vállalásokkal, valamint a gazdaság növekedésével általánosságban elégedettek. Kiemelik azt is, 2022-23-hoz képest csökkentek a Magyarország orosz energiaimportnak való kitettségéből eredő kockázatok. A Nemzetgazdasági Minisztérium úgy reagált: a fokozódó háborús helyzet ellenére töretlen a bizalom Magyarország iránt.
Szerző(k): Németh TamásMa teszi közzé a Moody’s hazánkra vonatkozó hitelminősítését. Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrumának igazgatója optimistán nyilatkozott, nem tart leminősítéstől és a kilátások rontását sem várja. Az elmúlt hónapok pozitív gazdasági folyamatai, így a növekvő kiskereskedelmi forgalom és a reálbér-emelkedés támogathatják a stabil kilátások fenntartását. Egy esetleges kilátásrontás azonban rövid távon mérsékelt gyengülést okozhat a forintárfolyamban.
Szerző(k): Horváth BalázsAz ipari teljesítmény márciusban alaposan beleállt a földbe, és bár abban a miniszter és az elemző is egyetért, hogy annak külső okai vannak, azonban csak az egyikük volt olyan optimista, hogy ne lássa meg a csökkenést.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaTovábbra is a magyar inflációs szint alatt teljesít az uniós gazdaság. Az Eurostat gyorsjelentése szerint áprilisban 2,4 százalék lesz az euróövezetben a drágulás mértéke. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) egyelőre csak a márciusi inflációs számokat közölte, az 3,6 százalék volt hazánkban. A szakértő ugyanakkor optimista.
Szerző(k): Sarkadi-Illyés CsabaA kormány 2-3 százalékos gazdasági növekedést vetít előre. Ebben nagy szerepet játszik az ipar teljesítménye, ami az Economx-nak nyilatkozó szakértők szerint egyelőre gyengélkedik, viszont az év második felében magasabb sebességbe kapcsolhat. Ehhez azonban az is kell, hogy a legnagyobb kereskedelmi partnerünk, a gyengélkedő német gazdaság is élénküljön.
Szerző(k): Rádi BalázsHa megfelelően erős lesz a gazdasági növekedés, és az infláció is szerencsésen alakul, akkor elérhető lehet a minisztérium várakozása a 6-7 százalékos reálbéremelkedésről – jelezte az Economxnak Árokszállási Zoltán a KSH csütörtöki béradataira várva. Az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint ez nem lesz könnyű feladat a kormány részéről.
Szerző(k): Rádi Balázs