Pénteken hajnali fél 3 körül ért véget az uniós állam- és kormányfők decemberi csúcstalálkozójának első napi ülése. A 27 uniós vezető egyhangú döntését igénylő pénzügyi mentőcsomagról januárban tárgyalnak újra.
Szerző(k): EconomxNégy vezető győzhette meg a magyar miniszterelnököt. A Brüsszelben „konstruktív tartózkodásként” elhíresült lépés tette lehetővé az egyhangú döntést. Most azt találgatják, hogy Moszkvát mennyire bőszítik fel a történtek.
Szerző(k): Thurzó KatalinAz Európai Tanács döntése értelmében megkezdődhetnek a csatlakozási tárgyalások Ukrajnával és Moldovával, miután Orbán Viktor miniszterelnök visszalépett a vétótól. A vezetők ezen felül egy 50 milliárd eurós mentőövet is jóvá akarnak hagyni a háború sújtotta ország számára.
Szerző(k): Zádori BenceMeghátrált Orbán Viktorral szemben, pedig továbbra sem világos, hogy elkerülhető-e a kudarc – ilyen kritikákkal illetik Brüsszelben az EU végrehajtó hatalmát, amely 10 milliárd eurót szabadítana fel a magyaroknak, hogy megbékítse a kormányfőt.
Szerző(k): Thurzó KatalinOrbán Balázs a Bloomberg kérdésére utalt rá, hogy Magyarország kész feloldani a vétóját az Ukrajnának szánt uniós támogatási javaslat ellen, ha ezért cserébe feloldják a befagyasztott 30 milliárd eurót.
Szerző(k): Zádori BenceAz Economxnak nyilatkozó szakértő szerint Emmanuel Macron francia elnök már azzal is a diplomáciai erejét tudta demonstrálni, hogy tárgyalóasztalhoz ültette Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. A felek vélhetően nem kizárólag az aktuális, közelgő uniós csúcstalálkozó kapcsán felmerülő kérdéseket beszélték át, hanem egyéb potenciális együttműködési lehetőségeket is.
Szerző(k): Csernik-Varga AdriennOrbán Viktor szerint Ukrajna uniós tagsága nem esik egybe Magyarország nemzeti érdekeivel, ezért a szomszédos ország EU-tagságának tárgyalása egyelőre ne is kezdődjön meg.
Szerző(k): Hercsel AdélRománia schengeni csatlakozásáról régóta folyik a vita a térségben, Bécs azonban mindenáron nemet mond az ötletre. Bukarest azonban most talált egy módszert arra, hogyan is vághatna vissza a döntés miatt.
Szerző(k): Zádori BenceNemsokára megállapodhat a magyar kormány a Rheinmetall hadiipari konszernnel a KF51 Panther harckocsi hazai fejlesztéséről, gyártásáról és hadrendbe állításáról. A jelenlegi információk szerint Orbán Viktor kormánya mintegy 300 millió eurót fizet a hadiipari óriásnak a projektért.
Szerző(k): Horváth Tibor