BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

terv

03.
18.
23:59

Első nyereséges évét zárta az EADS

A francia, német és spanyol repülőgépgyártó cégek 2000-ben történt összeolvadásából létrejött European Aeronautic Defence & Space Co. (EADS) az elmúlt évet az előirányzottnál nagyobb, 1,372 milliárd euró adózott nyereséggel zárta az egy évvel korábbi 909 milliós veszteség után. A profit döntő hányadát az Airbus hozta, amelynek eredményét teljes egészében érvényesítették a mérlegben annak ellenére, hogy az EADS-nek csak 80 százalékos tulajdona van benne (a maradék 20 százalék a BAE Systemsé). Az Airbus tavaly 1,41 milliárdról 1,66 milliárd euróra növelte üzemi nyereségét. Az üzemi nyereség (EBIT) 1,694 milliárd euró, az árbevétel 30,8 milliárd euró volt. A vezető európai légiipari vállalat arra számít, hogy ez évben az USA elleni tavaly szeptemberi terrortámadás, illetve a globális gazdasági lefékeződés miatt gyengül a kereslet, ugyanakkor emelkednek a kutatás-fejlesztésre fordított kiadások, így az idén az árbevétel 2 százalékkal, az üzemi nyereség 29 százalékkal csökken. Az EADS bízik benne, hogy az utolsó politikai akadályok is elhárulnak a tavaly decemberben aláírt, összesen 196 katonai szállítógép gyártásáról szóló, 18 milliárd euró értékű szerződés idei véglegesítése előtt. (NAPI)

Szerző(k):
Sebő Gábor
03.
13.
23:59

A Fujitsu-Siemens profitot vár

A Fujitsu-Siemens Computers BV tegnap bejelentette, hogy a március 31-én záruló üzleti évben az IT-szektor gyengélkedése ellenére fennállása óta első ízben nyereséges lesz, adózatlan eredménye megközelíti a 10 millió eurót. Az európai számítógépgyártók második legnagyobbjaként jegyzett, 50-50 százalékos tulajdonhányaddal 1999-ben létesített japán-német vegyesvállalat éves árbevétele ugyanakkor a megelőző évi 5,9 milliárdról közel 5,4 milliárd euróra csökkent - jelentette a Reuters. A következő üzleti évben a cég egyik legnagyobb piacán, Németországban az IT-szektor 4 százalékos, Nyugat-Európában pedig 2 százalékos árbevétel-csökkenésre számít, ami jóval kisebb az Egyesült Államokban prognosztizált 12 százalékos visszaesésnél. A Fujitsu-Siemens ennek dacára - részben a mobiltávközlési eszközök súlyának növelésével - az árbevétel növelését irányozza elő. (NAPI)

Szerző(k):
Sebő Gábor
03.
12.
23:59

Nem teljesül a Nokia értékesítési célkitűzése

A finn Nokia Oyj tegnap bejelentette, hogy első negyedévi árbevétele várhatóan elmarad legutóbbi, 6-10 százalékos gyengülést valószínűsítő januári előrejelzésétől. A világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója ugyanakkor arra számít, hogy a nyereség a költségcsökkentés és a jövedelmezőbb termékösszetétel következtében nagyobb lesz a januárban prognosztizált szintnél. A vártnál gyengébb értékesítés oka, hogy a hálózati berendezéseket gyártó ágazat forgalma éves összevetésben várhatóan 25 százalékkal csökken, noha korábban csak 16-20 százalékos visszaesésre számítottak. A Nokia teljes árbevételének 70 százalékát kitevő mobilkészülék-értékesítés várhatóan a korábban becsült 3-7 százalékkal fog csak lanyhulni. A részvényenkénti adózott eredmény ugyanakkor várhatóan a januári 15-17 eurócentes sáv felső határán lesz. A fő piaci vetélytársak, az Ericsson AB, az Alcatel SA és a Siemens AG korábban ugyancsak a forgalom gyengüléséről számoltak be (NAPI Gazdaság, 2002., március 12., 7. oldal). Az eladások serkentése érdekében a Nokia az év első felében több újdonsággal lép piacra, mint az elmúlt év egészében. Az új - nemcsak divatosabb, de szélesebb körű szolgáltatásokat nyújtó - mobilkészülékek átlagára a korábbiaknál magasabb és a nagyobb haszonkulcs egyúttal további profitnövekedés alapjául szolgálhat. A cég illetékesei a hannoveri CeBIT szakvásáron tegnap bejelentették, hogy a nagy sebességű adatátvitelre képes harmadik generációs (3G) készülékekkel szolgáltató partnereikkel együtt szeptember végén lépnek piacra és a tömeges értékesítés már a negyedik negyedévben beindul. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor