A BASF AG üzemi nyeresége 70 százalékkal, 252 millió euróra zuhant az elmúlt év utolsó negyedében, árbevétele pedig 17,5 százalékkal, 7,683 milliárd euróra csökkent, nettó eredménye az egy évvel korábbi 227 milliós profittal szemben 469 millió eurós veszteségbe fordult. A visszaesés főként az autóipar és az elektronikai ipar gyengülő keresletének tudható be. A Reuters által előzetesen megkérdezett elemzők 175 millió euró körüli üzemi eredményt vártak. A legnagyobb német vegyipari csoport vezérigazgatója, Jürgen Strube a Reutersnak nyilatkozva kijelentette, hogy bízik a kereslet második félévi megerősödésében és az üzemi nyereség számottevő növekedésében. Strube kifejtette, hogy az eredmény javításában a költségszint csökkentése kitüntetett szerepet játszik: a tavalyi 250 millió euró után a cég erre az évre már 667 millió, 2003-ra pedig 1 milliárd euró megtakarítást irányoz elő. A globális gazdasági lassulásra hivatkozva a BASF tavaly mintegy 4 ezer alkalmazott elbocsátását is magában foglaló szerkezetátalakítást jelentett be.
A teljes múlt évi üzemi nyereség éves összevetésben közel egyharmadával, 2,29 milliárd euróra, míg a csoport árbevétele 9,6 százalékkal, 32,5 milliárd euróra csökkent. A BASF két vezető üzletága közül a műanyag/műszál ágazat üzemi profitja 78 százalékkal, az adalékanyagoké 36 százalékkal csökkent. Az olaj- és gázipari üzletág a világpiaci árak növekedésének köszönhetően ugyanakkor 3,3 százalékkal, az agrár- és tápszerüzletágé pedig 10,5 százalékkal emelkedett.
Az ez évi üzleti kilátásokról a BASF legnagyobb hazai vetélytársa, a Bayer AG előző nap szintén igen óvatosan nyilatkozott, hozzátéve, hogy a polimerek január-február havi piaci áremelkedése némi bizalomra ad okot (NAPI Gazdaság, 2002., március 14., 7. oldal).
(NAPI)
