BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

opec

07.
22.
23:59

Termeléscsökkentésre készül az OPEC?

Ma várhatóan emelkedni fog a kőolaj világpiaci ára, miután a hét végén a szaúdi olajminiszter kijelentette, hogy szeptember 1-jétől 1,0-1,5 millió hordóval kellene csökkenti az OPEC napi olajtermelését. Ali Naimi szerint ehhez nem kell összehívni az OPEC olajminisztereinek rendkívüli ülését sem (az eredeti terv szerint a találkozó szeptember 26-án lesz Bécsben). Naiminak az a véleménye: a termeléscsökkentésre szükség van, hogy ne süllyedjen jelentősen a kartell által meghatározott 25 dolláros irányár alá az olaj ára. Az OPEC-olaj átlagára a héten 22,78 dollárra esett. A szaúdi olajminiszter által jelzett termelés-visszafogás azt jelentené, hogy az OPEC napi termelése a jelenlegi 24,2 millió hordóról 22,7-23,2 millió hordóra esne. A termelés utoljára 1999 nyarán volt ilyen alacsony.

Szerző(k):
Barabás János T.
04.
08.
23:59

Az OPEC stabil olajárakban érdekelt

A Mol Rt. meghívására pénteken rövid, nem hivatalos látogatást tett Budapesten Alí Rodríguez Araque, a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) főtitkára, aki a Magyar Tudományos Akadémián tartott rövid előadást az OPEC szerepéről napjaink olajpiaci folyamataiban. Véleménye szerint az elmúlt két-három év eseményei azt bizonyítják, hogy az OPEC sokkal inkább az olajárak stabilizálásában, mint minél magasabban tartásában érdekelt, és eszerint is cselekszik.

Szerző(k):
Almás Andor
03.
15.
14:21

Az OPEC holnap dönt a kitermeléscsökkentésről

Az OPEC bécsi tanácskozására gyülekező miniszterek egyelőre nem hivatalosan tárgyalnak arról, mennyivel is kellene csökkenteni az olajkitermelést a szervezet országaiban, miután mérséklődik a kereslet. Egyes hírek szerint a kőolajexportőrök napi 700 ezer hordóval fognák vissza a kitermelést, hogy tartani tudják a 25 dollár/hordós árat az USA-beli, illetve ázsiai fogyasztás visszaesése közepette.

Szerző(k):
Szabó Márta