A sokhelyütt elterjedt nézettel szemben az OPEC messze nem kartell, amelynek célja csupán az olajárak magasan tartása - fejtette ki az MTA-n tartott előadásában a szervezet főtitkára. Napjainkban az OPEC sokkal bonyolultabb célrendszer szerint működik, törekvése elsősorban az árak stabilan tartása. Ezzel meggyőződésük szerint egyfelől nem fejtenek ki fékező hatást a világgazdaságra, másfelől lehetőséget adnak az olajtermelő országoknak a folyamatos kitermelés fenntartásához szükséges beruházások finanszírozására.
Az elmúlt évek olajár-ingadozásairól szólva Araque elmondta: az 1998. évi orosz válság után bekövetkezett olajáresés óta aktívan próbálják elősegíteni, hogy az árak a 22-28 dolláros sávban maradjanak. Ezt egy ideig összehangolt termeléscsökkentésekkel próbálták elérni, ami sikerre vezetett, az ár jóval 20 dollár fölé emelkedett. Tavaly már többszöri kitermelésnövelést jelentettek be, az áremelkedés azonban nem állt meg. A piac ugyanis nem az akkor már nem létező olajhiányra reagált, hanem a termékáraknak az Egyesült Államokban bekövetkezett erőteljes emelkedésére. Az OPEC jelenleg a kitermeléscsökkentő lépések szakaszában van, ezzel az utóbbi időben sikeresen sávban tartották a kőolaj árát. Habár nem ők az egyedüliek, akik az áralakulásra hatást tudnak gyakorolni, törekvésük továbbra is az, hogy mind az olajtermelők, mind a fogyasztók érdekében a mostanihoz hasonló szinten tartsák a világgazdaság egyik legmeghatározóbb termékének árát.
A. A. G.
