BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

opec

09.
11.
13:31

Sok olajnál jobb a több

Az OPEC tagországai növelték kitermelésüket, így jelenleg naponta több mint másfél millió hordóval múlják felül a saját maguk által megállapított összkvótát. Mindeközben a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vésztjósló jelentést hozott nyilvánosságra a kialakult olajhelyzetet illetően és a kitermelés növelését sürgette. Bár sok tagország ellenzi, mégis elképzelhető, hogy az OPEC a kitermelés felső plafonjának emelése mellett dönt. Az oroszok eközben mindent megtesznek, hogy megvessék lábukat az amerikai piacon.

Szerző(k):
Kummer Krisztián
06.
24.
08:33

Bagdad nem csökkentetné az olajkitermelést

Iraki hírügynökségi értesülések szerint a helyi kormány olyan kéréssel fordul majd az OPEC tagországokhoz, hogy azok szerdai bécsi miniszteri értekezletén ne változtassanak a jelenlegi olajtermelési szinten. A javaslat szerint szeptemberig kellene fenntartani a mostani termelést. A kőolaj határidős ára pénteken csökkent az OPEC-tagVenezuelának arra a bejelentésre, hogy a büdzsé hiányának mérséklése céljából növeli a termelését az év végéig. Az iraki olajexport mindazonáltal ENSZ ellenőrzés alatt áll és az OPEC termeléspolitikájának kialakításakor azt nem veszik figyelembe.

Szerző(k):
Baka Zoltán
05.
13.
23:59

Veszélyesen leapadhatnak az olajtartalékok

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) havi jelentése szerint márciusban 12 éve a legmélyebbre zuhant az ipari országok olajfogyasztása, de ismét gyors emelkedés várható. Ez viszont a következő hat hónapban a piac jelentős szűküléséhez és az olajtartalékok veszélyes csökkenéséhez vezethet abban az esetben, ha a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) fenntartja szállításainak korlátozását. Bár a tartalékok az első negyedévben öt éve a legnagyobbra nőttek, a jelenlegi termelési szint fennmaradása esetén már szeptemberre veszélyesen leapadhatnak. Az OPEC kitermelése ugyanis áprilisban 1993 nyara óta a legalacsonyabb szintre zuhant, és a szervezet közlése szerint a tagországok júniusi értekezletükön nem kívánják felülvizsgálni a 20 százalékos termeléscsökkentést. Némileg enyhíti a helyzetet, hogy Oroszország, a világ második legnagyobb olajtermelője áprilisban rekordmértékben, napi 130 ezer hordóval növelte exportját, s üzemanyag-kivitele az év első négy hónapjában éves összevetésben két számjegyű növekedést mutatott. (NAPI)

Szerző(k):
Barabás János T.