BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

opec

09.
02.
23:59

Rekordszinten az orosz olajexport

Rekordszintet ért el augusztusban az orosz olajexport, a kitermelés pedig az eddigi legnagyobb volt a Szovjetunió felbomlása óta - derül ki a moszkvai energiaügyi minisztérium tegnap közzétett adataiból. A FÁK-országokon kívüli export 15 százalékkal, 14,08 millió tonnára emelkedett, a kitermelés éves szinten 11 százalékkal, 36,36 millió tonnára nőtt. Az olajvezetékeket ellenőrző Transznyefty 3,58 millió hordó nyersolajat exportált, napi 100 ezer hordóval többet, mint júliusban, miközben a kitermelés 8,5-ről napi 8,6 millió hordóra nőtt. A Transznyefty szállítja az orosz olajexport több mint háromnegyedét. A cég annak ellenére új rekordot állított föl, hogy a Reuters információi szerint harcba bonyolódott ukrán és kazah kormánytisztviselőkkel és odesszai kereskedőházakkal, emiatt a város kikötőjében augusztusban a szokásos egymillió helyett csak 568 ezer tonna olajat töltöttek a csővezetékből a tartályhajókba. Az új rekord rossz hír a kőolaj-exportáló kartell, az OPEC számára, amely az olajárak emelése érdekében visszafogja tagjainak termelését és szeretné elérni, hogy Oroszország, a világ második legnagyobb olajexportőre is csatlakozzon a kvótarendszerhez. Erről tárgyalt Ali al-Naimi szaúdi olajügyi miniszter partnerével, Igor Juszufovval tegnap Moszkvában. Mivel azonban Oroszország számára meghatározó fontosságúak az olajbevételek, egyelőre a jelek szerint ezek növelésére igyekszik kihasználni a vártnál jóval magasabb olajárakat, és nem kívánja követni az OPEC meghirdetett politikáját, amit a kartell tagjai sem tartanak be. Az orosz olajkitermelés az elmúlt öt évben közel 50 százalékkal növekedett.

Szerző(k):
Barabás János T.
07.
13.
23:59

Jövőre csökkenhet az olaj ára

Idén még az OPEC által kívánatosnak tartott, hordónként 22-28 dolláros sávban marad az olaj ára, mivel a készletek május végén 6 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbi szinttől, de jövőre jelentősen csökkenhet mind az ár, mind a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) világpiaci részesedése - állítja jövő évre szóló első prognózisában a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). Az OPEC-en kívüli olajtermelők idén 1,11, jövőre pedig már 1,32 millió hordóval növelik napi kitermelésüket, ami több mint elegendő lesz a szükségletek bővülésének kielégítésére, így az OPEC az egymást követő ötödik évben fog teret veszteni vetélytársaival szemben. Az utóbbiak között az első helyen áll Oroszország, majd Norvégia és Mexikó következik, de egyre fontosabb a szerepe Kazahsztánnak és a nyugat-afrikai államoknak is. Az IEA 2004-ben a világgazdaság 4 százalékos növekedésével számol, és becslése szerint az idei napi 1,01 millió hordós keresletnövekedés után jövőre napi 1,05 millióval, 79,1 millió hordóra nő a világ olajfogyasztása. Ha beleszámítjuk azt a napi 2 millió tonnát, amivel Irak visszatér az OPEC-be, a szervezetnek a mai becslések szerint naponta 3 millió eladatlan hordó marad a nyakán. Ez a helyzet folyamatosan nyomás alatt fogja tartani az olajárakat és komoly feszültséget kelt az OPEC és az azon kívüli nagy termelők között, mivel a kartell nyomást fog gyakorolni az utóbbiakra, hogy a 25 dolláros átlagár védelmében csökkentsék a kitermelést. (Az orosz tervek többsége már csak 20 dolláros árral számol.) Az OPEC július 31-én rendkívüli tanácskozást tart, de mivel az árak a sávplafon közelében vannak, nem terveznek kvótacsökkentést - idézte a Reuters Abdullah Al-Attiját, a szervezet elnökét.

Szerző(k):
Barabás János T.
02.
25.
23:59

A tartalékokból lesz elég olaj?

Ha az iraki háború miatt elégtelennek bizonyulna az OPEC megígért termelésnövelése, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) órákon belül felszólíthatja 26 tagországát stratégiai olajtartalékai bevetésére a piac zavartalan ellátása érdekében - közölte a párizsi székhelyű szervezet vezérigazgatója, Claude Mandil. A kőolaj-exportáló országok szervezete márciusi értekezletén várhatólag változatlanul hagyja a február elsejével napi 1,5 millióval, napi 24,5 millió hordóra növelt kvótáját, de háború esetén kész felfüggeszteni a korlátozásokat és engedélyezni, hogy minden tagország annyit termeljen és exportáljon, amennyit csak tud. Az IEA-nak azonban vannak kétségei, hogy ha Irak mellett Kuvait, sőt esetleg Szaúd-Arábia is kiesik a termelésből, elegendő lesz-e az OPEC tartalék kapacitása ennek pótlására. Mandil mindenesetre hangsúlyozta, hogy az olajellátás fenntartásának biztosítása a termelők kötelessége, és a stratégiai tartalékok igénybevételére csak a legvégső esetben kerülhet sor.

Szerző(k):
Barabás János T.