BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rekordszinten az orosz olajexport

2003. szeptember 2. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Rekordszintet ért el augusztusban az orosz olajexport, a kitermelés pedig az eddigi legnagyobb volt a Szovjetunió felbomlása óta - derül ki a moszkvai energiaügyi minisztérium tegnap közzétett adataiból. A FÁK-országokon kívüli export 15 százalékkal, 14,08 millió tonnára emelkedett, a kitermelés éves szinten 11 százalékkal, 36,36 millió tonnára nőtt. Az olajvezetékeket ellenőrző Transznyefty 3,58 millió hordó nyersolajat exportált, napi 100 ezer hordóval többet, mint júliusban, miközben a kitermelés 8,5-ről napi 8,6 millió hordóra nőtt. A Transznyefty szállítja az orosz olajexport több mint háromnegyedét. A cég annak ellenére új rekordot állított föl, hogy a Reuters információi szerint harcba bonyolódott ukrán és kazah kormánytisztviselőkkel és odesszai kereskedőházakkal, emiatt a város kikötőjében augusztusban a szokásos egymillió helyett csak 568 ezer tonna olajat töltöttek a csővezetékből a tartályhajókba.
Az új rekord rossz hír a kőolaj-exportáló kartell, az OPEC számára, amely az olajárak emelése érdekében visszafogja tagjainak termelését és szeretné elérni, hogy Oroszország, a világ második legnagyobb olajexportőre is csatlakozzon a kvótarendszerhez. Erről tárgyalt Ali al-Naimi szaúdi olajügyi miniszter partnerével, Igor Juszufovval tegnap Moszkvában. Mivel azonban Oroszország számára meghatározó fontosságúak az olajbevételek, egyelőre a jelek szerint ezek növelésére igyekszik kihasználni a vártnál jóval magasabb olajárakat, és nem kívánja követni az OPEC meghirdetett politikáját, amit a kartell tagjai sem tartanak be. Az orosz olajkitermelés az elmúlt öt évben közel 50 százalékkal növekedett.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet