Idén még az OPEC által kívánatosnak tartott, hordónként 22-28 dolláros sávban marad az olaj ára, mivel a készletek május végén 6 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbi szinttől, de jövőre jelentősen csökkenhet mind az ár, mind a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) világpiaci részesedése - állítja jövő évre szóló első prognózisában a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA). Az OPEC-en kívüli olajtermelők idén 1,11, jövőre pedig már 1,32 millió hordóval növelik napi kitermelésüket, ami több mint elegendő lesz a szükségletek bővülésének kielégítésére, így az OPEC az egymást követő ötödik évben fog teret veszteni vetélytársaival szemben. Az utóbbiak között az első helyen áll Oroszország, majd Norvégia és Mexikó következik, de egyre fontosabb a szerepe Kazahsztánnak és a nyugat-afrikai államoknak is.
Az IEA 2004-ben a világgazdaság 4 százalékos növekedésével számol, és becslése szerint az idei napi 1,01 millió hordós keresletnövekedés után jövőre napi 1,05 millióval, 79,1 millió hordóra nő a világ olajfogyasztása. Ha beleszámítjuk azt a napi 2 millió tonnát, amivel Irak visszatér az OPEC-be, a szervezetnek a mai becslések szerint naponta 3 millió eladatlan hordó marad a nyakán.
Ez a helyzet folyamatosan nyomás alatt fogja tartani az olajárakat és komoly feszültséget kelt az OPEC és az azon kívüli nagy termelők között, mivel a kartell nyomást fog gyakorolni az utóbbiakra, hogy a 25 dolláros átlagár védelmében csökkentsék a kitermelést. (Az orosz tervek többsége már csak 20 dolláros árral számol.) Az OPEC július 31-én rendkívüli tanácskozást tart, de mivel az árak a sávplafon közelében vannak, nem terveznek kvótacsökkentést - idézte a Reuters Abdullah Al-Attiját, a szervezet elnökét.
