Kisebb incidensekkel indult több ezer magyar és külföldi felvonuló részvételével a 31. Budapest Pride szombat délután az Operától az Erzsébet hídon át a Vérmező felé, tizenhat, hangszórókkal megrakott zenés teherautóval, jogvédő szervezetek támogatásával.
A sokszínűség mellett kiálló, szivárványos menetet kezdetben két ellentüntető molinóval próbálta megakasztani, ám a rendőrök kíséretében hamar a járdára szorultak, míg a Kontroll úgy tudja, a Gellért-hegy oldalában kihelyezett, „Bűn nem lehet büszkeség tárgya. Budapest nem Szodoma” feliratú molinóval a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom üdvözölte a tömeget.

Repkedett a tojás és a zöldség, kereszt is előkerült
Tojással dobtak meg az előbb az Andrássy út egyik sarokházának legfelső emeletéről, de a rendőrök gyorsan arrébb terelték az embereket – jelentette helyszíni videójában az esemény kezdete után Zalavári Noémi, az RTL szerkesztő-riportere.
Közösségi beszámolók szerint kezdetben két tucatnyi ellentüntető „csendben, fekete ruhában állt sorfalat több tízezer vidám vonulónak”, míg a Telex azt szúrta ki, hogy Budaházy Edda szélsőjobbos aktivista egy magasba tartott kereszttel a kezében próbálta elállni a menet élén haladó kisbusz és a vonulók útját, de a rendőrök gyorsan falhoz terelték. A portálnak az egyik felvonuló úgy fogalmazott: a tavalyi egy tüntetés is volt az Orbán-kormány ellen, míg
"az új kormány legfontosabb feladata, hogy megszűnjön az LMBTQ emberek démonizálása, tisztuljon a közbeszéd, ne keverjék őket pedofíliával, és olyan hazug állításokkal, mint hogy átműtenék az óvodásokat."
A BRFK is beszámolt: az Astoriánál például két férfit fogtak el a rendőrök, akik zöldségekkel dobálták a tömeget, míg az Erzsébet hídon azért kellett intézkedni, mert egy férfi a viselkedésével – sajtóhírek szerint tanga alsóban – botránkoztatta meg a résztvevőket, és a rendezők kérése ellenére sem volt hajlandó távozni.

Nyilatkoztak
A felvonulás előtt 36 ország magyarországi nagykövetsége és nyolc kulturális intézet, összesen 44 aláíró adott ki közös nyilatkozatot, amelyben kiálltak az LMBTQI+ emberek jogai, valamint a véleménynyilvánítás és a békés gyülekezés szabadsága mellett. Az aláírók üdvözölték az új kormány álláspontját, miszerint Magyarország minden magyar otthona. A dokumentumot többek között Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság, Izrael és Ukrajna képviselete is jegyezte – idézi az Index.
Politikusok is felbukkantak: a beszámolók szerint mások mellett Karácsony Gergely főpolgármester, Kunhalmi Ágnes korábbi mszp-s képviselő, Varju László, a DK elnöke, Fekete-Győr András korábbi momentumos vezető is együtt vonult a tömeggel.

Kormányellenes tüntetésre készültek
A Kodály köröndre előzetesen meghirdetett kormány-, migrációs paktum- és genderpropaganda-ellenes tüntetés szervezői előbb a Facebookon hangolták a követőiket. A „Dobbanjon!” jelszavú tüntetés felszólalói között olyan neveket ígértek, mint Gaudi-Nagy Tamás, a K.Endre kegyelmi ügyében Magyar Péterrel tengelyt akasztó ügyvéd, vagy Dopeman, az Orbán Viktor kampányát támogató rapper, illetve több, „patrióta, jobboldali-konzervatív” véleményvezér is nevét adta a "civil" akcióhoz.
A hozzászólásokban sokan támogatásukról biztosították az újabb tiltakozó kezdeményezést – bár volt, aki a hőségre hivatkozva nem jelent meg, viszont azt kérte, hogy a hozzá hasonlókat majd listázzák a közösségi oldalon, hogy „láttassák magukat”.

A tüntetés már felfokozott hangulatban indult, a járdán gyülekezők körében
zúgott a „Mocskos Tisza” és az, hogy „mi vagyunk a hangos többség”
– derül ki az Index helyszíni tudósításából, amely nagyjából kétezresre becsülte a megjelentek számát, akik között Németh Balázs fideszes parlamenti képviselő is felbukkant, bár sietett leszögezni: a Fidesznek nincsen köze a szervezéshez.
„Nem leszünk Brüsszel pincsije”
– hangoztatták, kifejtve, hogy azért tiltakoznak a migrációs paktum ellen, mert a következményei hosszú távon veszélyeztethetik hazánk biztonságát és kulturális értékeit. A genderpropagandát pedig amiatt utasítják el, mert abban hisznek, hogy a gyermekek nevelése a szülők joga és felelőssége, és fontosnak tartják a családok védelmét.
Ahogy a néhány héttel ezelőtti megmozduláson, a megjelentek Orbán Viktort éltették, míg Magyar Pétert „hazaáruló patkánynak, diktátornak” nevezték, majd a szervezők a „bohóc vagy Peti”, és a „Zsolti bácsi, Zsolti bácsi” skandálásokra buzdították a Kossuth térre tartó tiltakozókat.
