A súlyos munkaerőhiány miatt nem csak az orvosok, de a betegek is jelentős romlást érzékelhetnek az ellátás minőségében. Mi lehet a megoldás?
Szerző(k): Fogarasi KittiJövőre várhatóan országosan az egységes rendszerben biztosítják majd az alapellátást, Budapest azonban egyelőre kimarad az újításból.
Szerző(k): Fogarasi Kitti2021-ben az uniós tagállamokban a betegek átlagosan 3-8 alkalommal találkoztak kezelőorvosaikkal, egy magyar háziorvos 2022-ben 13-15 ezres betegforgalmat bonyolított. Az Eurostat friss elemzése szerint Szlovákiában, Németországban és Magyarországon mennek a betegek a legtöbbet orvoshoz.
Szerző(k): Koncsek Rita2024. márciusától bevezetik a szakrendelőkben a digitális időpontfoglalást. A hazai szakellátásban a várólisták a koronavírus-járvány óta nem álltak helyre, van olyan szakrendelő, ahol már 2023-ra egyáltalán nem lehet időpontot foglalni.
Szerző(k): Koncsek RitaEzzel a kényelmi funkcióval elkerülhető, hogy valaki tévedésből rendelési időn kívül menjen az orvosához, és megkönnyíti az orvos felhívását is.
Szerző(k): EconomxNem vonatkozik a háziorvosok mellett dolgozó asszisztensekre a 18 százalékos béremelés, ami júliustól jár az egészségügyi szakdolgozóknak. A szakdolgozói kamara szerint 9 és fél ezer emberről van szó. A Belügyminisztérium ígéri, a praxisok megkapják a dolgozóik béremeléséhez szükséges pénzt.
Szerző(k): EconomxA KSH 2022-es évet összegző egészségügyi adatai szerint több mint 80 alapellátó orvossal kevesebb praktizált tavaly, mint egy évvel korábban. Tízezer lakosra hat alapellátó orvos jutott. Az orvosok korfája sem kedvez a betegellátásnak: egy év alatt közel 600 orvossal nőtt a 70 év feletti gyógyítók száma.
Szerző(k): Koncsek RitaAz egészségügyért felelős államtitkár levelet írt a háziorvosoknak, ellátási problémák lehetnek.
Szerző(k): EconomxA megkérdezettek 79 százaléka ugyanakkor automatikusan, online megosztaná egészségügyi adatait az általa igénybe vett orvosi intézményekkel
Szerző(k): Economx