Új elképzeléssel állt elő Veres János pénzügyminiszter az iparűzési adót 2008. január elsejétől felváltó helyiadó-rendszerrel kapcsolatban a KMPG adókonferenciáján tartott sajtóbeszélgetésen. Eszerint a most 350 milliárdos helyi bevétel felét a központi költségvetés transzfer, vagyis támogatás formájában juttatná az önkormányzatoknak, a fennmaradó 50 százalék pedig teljesen vagy nagyrészt helyi adóztatással kerülne hozzájuk. A helyi beszedésű adó jövedelem típusú vagy vagyonadó lenne, emellett harmadik lehetőségként az USA-ban ismert áfamegosztási módszer merült fel. Arról még nincs kialakult vélemény a kormányon belül, hogy az utóbbi három bevételi forrás választható lenne-e az önkormányzatok számára, vagy pedig valamilyen arányban kötelező előírás.
A koncepció felveti az önkormányzati gazdálkodás autonómiájának kérdését, ami a helyi adórendszer 1988-as kialakításakor központi szerepet kapott. A most helyi szinten beszedett bevételnek ugyanis így – amennyiben az 50 százalékos áfa-visszatérítés lesz hatályos – akár háromnegyed részét is a központi büdzsé oszthatja vissza.
Az áfamegosztás emellett felveti a vállalkozói érdekképviseletek által évek óta igényelt drasztikusabb áfacsökkentéssel szembeni ellenérdekeltség növekedésének kérdését.
Az adótörvényekben foglaltak szerint 2006. december 31-éig kell törvényt alkotni a helyi adózás jövőjéről, Karácsony Imréné, a PM helyettes államtitkára szerint a koncepciót jövő őszre dolgozza ki egy, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) és az adószakértői szakma képviselőit is magában foglaló bizottság.
A legfontosabb, hogy az önkormányzatok visszakapják az iparűzési adó megszűnésével kieső 400 milliárd forintot – jelentette ki lapunknak Tállai András, a Fidesz képviselője. Erre többféle megoldás jöhet szóba. Azt szintén megfontolandónak tartja a politikus, hogy ne automatikusan az iparűzési adó megoszlása szerint történjen az új forrás biztosítása. Példája szerint a jelenlegi adórendszerben előnyt élveznek az ötvenes-hatvanas években kialakult ipari központokat megörökölt önkormányzatok a kisebb, hasonló adottsággal nem rendelkező településekkel szemben, ezt pedig nem kellene konzerválni a jövőben. A pártnak még nincs kiforrott javaslata az új adóra, de Tállai azt gondolja, hogy a központi és helyi 50-50 százaléktól eltérő arányokban volna érdemes gondolkodni.
Mivel az iparűzési adó helyi szintű volt, helyére egy másik helyi adó lépjen, amely léptékében legalább akkora adóbevételhez juttatja az önkormányzatokat – mondta lapunknak elvárásait Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára. Zongor értékalapú telekadót javasol, amely a vállalkozói ingatlanokra terjed ki; a magántelkek bevonását ugyan hosszabb távon megfontolandónak tartja, ám ezekre egyelőre nem vonatkozna az adókötelezettség. Ez a megoldás igazságos is volna, mert a telekárakban tükröződik a környék vagyoni helyzete, így forrásokat lehet átcsoportosítani a szegényebb területek felé. Az intézkedés emellett a decentralizáció mértékét is növelné, szemben az szja-ra, illetve az áfavisszaosztásra vonatkozó javaslatokkal, amelyek az állami forrásmegosztás részei. A legfontosabb pedig, hogy az új szabályozás az uniós előírásoknak és a vállalkozói szférának egyaránt megfeleljen – mondta Zongor.
