BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

03.
25.
00:00

Amerikát már felhúzta Ciprus

Miután szinte az egész hetet a vörös tartományban töltötték a főbb európai tőzsdék, a hét utolsó napján már nem volt ennyire egyértelmű az irány és felemás teljesítményt nyújtottak az indexek. Bár a Ciprussal kapcsolatos félelmek még közel sem múltak el és mivel egyre közeledett az Európai Központi Bank által adott hétfői határidő, nagy mínuszokkal indult a nap az öreg kontinensen. A jókedvet az sem segítette, hogy a legfrissebb adatok szerint romlott a gazdaság kilátásainak megítélése Németországban, később azonban ezzel együtt is megfordult a hangulat, hiszen a befektetők egyre nagyobb figyelmet szenteltek a vártnál jobb vállalati (Nike, Tiffany), illetve a korábbi napokban megjelenő makroadatoknak. Mindennek köszönhetően a londoni FTSE−100-nak 0,1 százalékos pluszt sikerült összehoznia, míg a frankfurti DAX, illetve a párizsi CAC−40 − részben ledolgozva napközbeni mínuszait − \"mindössze\" 0,3, illetve 0,1 százalékos veszteséggel zárt. Mindez azt jelentette, hogy a ciprusi félelmek miatt 1,5 százalékot esett a héten a londoni börze, a DAX 1,6 százalékos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, míg a CAC−40 ennél is rosszabb teljesítményt nyújtva közel két százalékot esett. Mire az amerikai tőzsdék bezártak, már egyre több pozitív hír jelent meg a ciprusi válsággal kapcsolatban, így például a parlament is elfogadott néhány intézkedést. Ez felfelé lökte a tengerentúli indexeket, így zárásra már mindannyian jelentős pluszokat szedtek össze: a Dow Jones ipari átlaga 0,6, míg a Nasdaq és az S&P−500 0,7 százalékot erősödött. Jó jelentésének köszönhetően a Nike 11 százalék feletti plusszal zárt, de a chipgyártó Micron Technology sem panaszkodhat 10,7 százalékos teljesítményével, amit ugyancsak a negyedéves forgalmi jelentésének köszönhet.

Szerző(k):
Dzindzisz Sztefan
03.
25.
00:00

Elvi egyezség született az E-Starnál

Az E-Star hitelezői elfogadták az elvi csődegyezségi javaslat tervezetét a pénteki egyezségi tárgyaláson − jelentette be még aznap az E-Star. Az október óta csődeljárás alatt álló társaság harmadik csődegyezségi tárgyalását tartotta pénteken. Az E-Star a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölte, hogy a társaság a tárgyaláson vállalta az egyezségi javaslat átdolgozását, az elvi egyezség szerinti kidolgozását. A közlemény szerint a csődtárgyaláson a kisbefektető hitelezők indítványozták, hogy az E-Star soron következő rendkívüli közgyűlésén válassza Mádi Szabó Zoltán hitelezőt a felügyelőbizottság tagjává 2014. december 31-ig. Ezt a javaslatot elfogadták a hitelezők. A csődtárgyaláson az intézményi hitelezők kezdeményezték, hogy a csődegyezség ellenőrzésének biztosítására az E-Star következő rendkívüli közgyűlésén az igazgatósági tagok közül hívják vissza Molnos Dánielt és Maximilian N. Telekit, míg a felügyelőbizottsági és auditbizottsági tagok közül Dácz Gábort. Indítványozták azt is, hogy 2013 végéig tartó időtartamra válasszák meg a társaság igazgatósági tagjává Szivek Norbertet és az indítványozó által később megjelölt személyt. A hitelezők további javaslata, hogy válasszák a felügyelőbizottságba és auditbizottságba Fekete Attilát és Poják Zoltánt. Az intézményi hitelezők részéről további javaslatként elhangzott, hogy az alapszabályt úgy módosítsák, hogy a társaság közgyűlése személyi kérdésekben háromnegyedes többséggel tudjon határozni és a társaság vezérigazgatója felett a munkáltatói jogokat − amennyiben erre a jogszabály lehetőséget biztosít − 2014. december 31. napjáig a felügyelőbizottság elnöke gyakorolja. Ezeket a javaslatokat a hitelezők elfogadták. Azt azonban, hogy pontosan milyen hitelmegállapodás született, nem tartalmazza a bejelentés.

Szerző(k):
Deák Bálint
03.
25.
00:00

Kiszállt a Synergonból a PannErgy

Eladta a Synergon Nyrt.-ben lévő 12,52 százalékos részesedését a PannErgy Nyrt. A valamivel több mint egymillió darab részvénytől 400 forintos átlagáron vált meg a cég. Ezzel teljes egészében távozott a vállalattól a rendszerintegrátor társaságot az alapítóktól felvásárló tulajdonosi csoport, mivel pár hónappal ezelőtt a Cashline Zrt. is megvált részesedésétől. A pénzügyi befektetők számára a feltehetőleg az eredetileg tervezettnél jóval hosszabbra, hétévesre nyúlt invesztíció nem nevezhető sikertörténetnek, a most 400 forinton eladott papírjaikhoz ugyanis 600−800 forint közötti árfolyamon jutottak 2006 elején. A PannErgynek azonban minden bizonnyal jól jön a pénz. A részvényekért cserébe befolyt több mint 400 millió forintból finanszírozhatja az alaptevékenységéhez jobban kapcsolódó beruházásokat.A hatalmas Synergon-pakk vevőjének kilétéről egyelőre nem érkezett bejelentés.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
03.
25.
00:00

Tovább emelkedik a Graphisoft Park-osztalék

A Graphisoft Park igazgatósága részvényenként 40 forint osztalék kifizetését javasolja a tavalyi eredményből − derül ki a cég április 23-i közgyűlésére készített előterjesztésekből. A társaság ezzel szinte teljes, 400 millió forintot valamivel meghaladó nyereségét szétosztja a tulajdonosok között. A tervezet szerint az osztalékfizetéshez kapcsolódó tulajdonosi megfeleltetés fordulónapja május 23. lesz, az osztalék kifizetésére pedig június 4-én kerülne sor. A tavalyi 35 forint után a piac számított rá, hogy ismét emelkedik az osztalék, így az meglepetést nem jelent, a részvényárfolyamban jelentős változást a hír várhatóan nem okoz.

Szerző(k):
Mezősi Tamás