BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

03.
25.
00:00

Egyelőre nem pörög fel a japán pénzjegynyomda

Erősödött a japán jen pénteken, miután a Bank of Japan (BoJ) új elnöke, Kuroda Haruhiko nem árult el konkrétumokat további monetáris lazításra vonatkozó terveiről. Első sajtótájékoztatóján Kuroda arról beszélt, hogy szeretné kirángatni országát a deflációs helyzetből és szeretné elérni a BoJ 2 százalékos inflációs célját. Az ehhez szükséges eszközökről azonban nem ejtett szót. Korábban a piac számított arra, hogy az új elnökkel a korábbinál is lazább monetáris politika jön Japánban, hiszen Kuroda a pénznyomtatás híve. Sokan arra számítottak, hogy hivatalba lépése után az új elnök rögtön további lazításokat jelent be.

Szerző(k):
Beke Károly
03.
25.
00:00

Pénzeső a BP-részvényeseknek

Nyolcmilliárd dollár értékben vásárolja vissza saját részvényeit a British Petrol (BP), miután orosz leányvállalatát 17,1 milliárdért eladta a Rosznyeftynek. A cég a lépést azzal indokolja, hogy így tudja a befektetőknek visszajuttatni az Oroszországban befektetett pénzük egy részét. Még tavaly októberben állapodott meg a BP és a Rosznyefty arról, hogy a brit cég 17,1 milliárd dollárért cserébe átengedi orosz leánycégét, így a Rosznyefty irányítása alatt létrejön a világ legnagyobb olajvállalata. Az ügyletet most zárják le, így a BP-nek döntenie kellett, mihez kezd a hatalmas készpénzmennyiséggel. A társaság vezére szerint az orosz befektetés hosszú távon mindenképpen értéket teremt a részvényeseknek, a papírok visszavásárlásával azonban rövid távon is profitálhatnak az üzletrész eladásából. A tíz évvel ezelőtti ügylet kapcsán a BP menedzsmentje hangsúlyozta: 2003-ban 8 milliárd dollárt fektetett be az orosz cégbe, azóta 19 milliárdnyi osztalékot vett ki belőle.

Szerző(k):
Beke Károly
03.
25.
00:00

Pénteken sem talált magára a forint

Péntek délutánra 306,60-ig kapaszkodott vissza a forint az euróval szemben, ez egy hajszállal volt alacsonyabb a csütörtöki értéknél. A dollárral szemben 236-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 250,62 forintba került. A nemzetközi piacon az euró több mint fél százalékkal erősödött a dollárral szemben, így a kereskedés második felére ismét 1,30 közelébe kapaszkodott a keresztárfolyam. Európában továbbra is Ciprus sorsa a legnagyobb kérdés; pénteken kedvező hírek érkeztek a szigetországból, melyek szerint közel a megállapodás egy nemzetközi mentő csomagról. Magyarországgal kapcsolatban a S&P csütörtök esti kilátásrontása kedvetlenítette el a befektetőket, hiszen ezzel ismét az egyik nagy hitelminősítő célkeresztjébe került hazánk. Nem véletlen, hogy a pénteki kereskedés első felében 308 felett is járt az euró jegyzése. A kötvénypiacon szokás szerint nem volt aukció, a másodpiaci hozamok kismértékben emelkedtek, a tízéves papírok 8 bázispontos növekedése volt a legjelentősebb. Így péntek délután 4,63 százalék és 6,65 százalék között szóródtak a referenciahozamok.

Szerző(k):
Beke Károly
03.
25.
00:00

Folytatta útját lefelé a BUX

A Budapesti Értéktőzsde vezető indexe egy hajszállal 18 ezer pont alatt zárt; a péntek reggeli zuhanás egy részét ugyan ledolgozta, de az európai tőzsdéket csúnyán alulteljesítette. Mínuszban kezdett, délelőtt 11 órakor pedig beállította napi minimumát 17 900 ponton, ami 350 ponttal alacsonyabb, mint ahol csütörtökön zárt a piac. Itt a külső hangulat javulásával párhuzamosan fordult a kocka, némi emelkedés indult, de ez nem volt elég a mínusz ledolgozására. Így 17 999 ponton, 1,4 százalékos mínuszban zárt a pesti részvénykosár. Nem hozta lázba a hét utolsó napja a befektetőket, legalábbis a nagy mozgás mellé nem társult nagy forgalom: alig nyolcmilliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények a parketten. A ciprusi helyzet miatt a globális hangulat sem volt rózsás, de a nyugat-európai piacok a nap második felére már pluszba kerültek − ezért joggal gyanakodhatunk speciális itthon tényezők negatív hatására. Csúnyán esett az összes vezető papír, köztük az OTP még jól is járt az 1,8 százalékos esésével, hiszen délelőtt még jóval alacsonyabban is járt. A bankpapír 4450 forintos árfolyamon zárt, ám kötöttek üzletet 4381 forinton is. A Mol nem tért magához a kezdeti esés után, ezért nagyjából ugyanott, 1,3 százalékos mínuszban, 16 400 forinton állt meg. Adták a gyógyszergyártókat is, ebből a Richter 1 százalékos eséssel és 33 450 forintos záró árfolyammal, az Egis pedig 1,7 százalékos zuhanással és 18 470 forintos utolsó kötéssel jött ki. A többiekhez képest jól járt a Magyar Telekom, amely 3 forinttal ér csak kevesebbet, és 407 forinton állt meg. Szabad szemmel látható forgalmat bonyolítottak az ANY, a Pannergy és az FHB papírjaival is. A Nyomda 0,8 százalékot esett, a kis energiacég 3,3 százalékot javított, az OTP kisebb szektortársa viszont 2,3 százalékot vesztett értékéből.

Szerző(k):
Kasnyik Márton