BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
02.
00:00

Sokat veszített a CIB

A CIB-csoport az elmúlt évet 151,9 milliárd forint adózás utáni veszteséggel zárta. Ennek okait a pénzintézet a rosszabbodó külső környezetben, a romló hitelportfólióban, a növekvő finanszírozási költségekben és a rendkívüli mértékű bankadóban látja − a csoport által fizetett bankadó több mint 11 milliárd forintra rúgott 2012-ben − közölte a pénzintézet. A legtöbbet az értékvesztés és a nem teljesítő hitelekre képzett céltartalékok vitték el, ezek összességében 156 milliárddal rontották az eredményt. A CIB anyabankja, az Intesa Sanpaolo jelentős mértékű befektetéseket és tőkejuttatást eszközölt az elmúlt években: 2011-ben az alaptőkét 40 milliárd forinttal, 2012-ben pedig 101,7 milliárd forinttal emelte meg. Köszönhetően a tulajdonos támogatásának, a CIB-csoport tőkemegfelelési mutatója 13 százalék, amely jelentősen meghaladja a törvény szerint előírt 8 százalékot. A CIB eközben megőrizte pozícióját: a vállalati hitelezés területén 14 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik, a lakossági betétek piacán 10,1 százalékos a súlya, a lízingpiacból pedig 10,7 százalékot mondhat magáénak.

Szerző(k):
Mezősi Tamás
04.
02.
00:00

A félelmek ellenére erősödött a forint

Az ünnep miatti szűk likviditás mellett csekély mértékben erősödött a forint hétfőn. A magyar deviza euróárfolyama ezzel együtt alig tért el a péntek délutánitól, miután az euró egységéért közel 303,90 forintot kértek négy óra körül a bankközi devizapiacon. A forgalom már a múlt hét végén is gyengécske volt, elsősorban az európai piac szünnapja miatt. Dacára az öreg kontinens kereskedési pauzájának, a forint viszonylag széles sávban mozgott húsvéthétfőn: a reggeli órákban 304 forint fölé került az árfolyam, majd dél körül már alig valamivel 303 forint fölött jegyezték az eurót. A péntekit követően a hét első napján is tudott erősíteni a forint a dollárral szemben is, a zöldhasút 236,60 forinton jegyezték, míg a svájci frank körülbelül ugyanannyit ért, mint csütörtökön, és 249,50 körül adták. A forint azzal együtt tudott némi erőt gyűjteni, hogy az eurózónával és a devizaunió jövőjével kapcsolatban ismét felerősödtek a befektetői aggályok, ezúttal a ciprusi és olasz helyzet miatt nyúlhattak az eladás gomb felé a kereskedők. Az euróért így a hajnali órákban 1,2777 dollárt kértek, ami négy hónapos mélypontot jelent a jegyzésében, később azonban 1,2850-ig emelkedett az árfolyam.

Szerző(k):
Economx