BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A régió páriája lett a magyar fizetőeszköz

Igaza lett a befektetési szakembereknek, valóban a forint lett a legrosszabbul teljesítő deviza a közép-európai régióban az első negyedévben.

2013. április 2. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank élén várt és bekövetkezett váltás körüli aggodalmak alaposan rányomták bélyegüket a forint árfolyamára az első negyedévben, a magyar deviza január elsejétől számolva 4,7 százalékkal értékelődött le az euróval szemben. Ezzel messze a legrosszabbul teljesítő deviza lett a régióban; a másik nagyobb veszteségeket elszenvedő fizetőeszköz a lengyel zloty lett, árfolyama 2,7 százalékkal csökkent az euróéval szemben, illetve a cseh korona, 2,8 százalékos mínusszal.

A forint rossz szereplése nem lehetett meglepő annak fényében, hogy már december elején a legkevésbé kedvelt fizetőeszköz volt a szakértők körében. A német ZEW intézet és az osztrák Erste Bank közös felmérésében már december elején jóval nagyobb arányban voltak azok, akik féléves időtávon forintgyengülést vártak, mint azok, akik a felértékelődésben bíztak. Az akkori eredmények szerint a megkérdezett hetvenhat, régióval foglalkozó befektetési szakértő nettó 32,3 százaléka várt forintgyengülést, a forintot a cseh korona és a román lej előzte meg a rangsorban, itt nettó 12,1, illetve nettó 14,7 százalék voksolt a leértékelődésre. A korona esetében igazuk lett, a román lej esetében viszont nem, hiszen az még erősödni is tudott egy keveset (valamivel kevesebb, mint egy százalékot), sőt az év elején egy nagyobb erősödési hullámot is fel tudott mutatni.


Napi grafikonok

Ha a befektetési szakértők véleménye igazolódik a következő időszakban is, akkor nem várhatnak túlságosan fényes hónapok a forintra. Mint korábban írtuk, a legfrissebb felmérés adatai szerint a forinttól az elmúlt hónapok gyengülése után a szakértők nettó 20 százaléka szerint még mindig további esés várható. Ezzel alaposan kilóg a régiós devizák listájából, hiszen az összes többi deviza esetében kisebb-nagyobb mértékben inkább felértékelődést várnak a szakértők az euróval szemben.

Egyelőre technikai szempontból sem fest túl rózsásan a forint euróval szembeni árfolyama. Pozitív, hogy a február közepétől tartó gyengüléshez tartozó RSI trend letört, s az árfolyam lefelé tesztelgeti a 14 napos mozgóátlagot − amely ehhez az emelkedő hullámhoz tartozik −, ezek azonban egyelőre olyan jelek, amelyek csak a masszív gyengülési hullám konszolidációba való átváltására utalnak, az árfolyam így emészti az eddigi felfelé mozgást. Ezzel szemben negatív, hogy az emelkedéshez tartozó trendvonalak egyelőre érvényben vannak, s a kurzusnak a 307 forint feletti régióból való visszapattanás óta egyetlen jelentősebb támaszszintet sem sikerült még legyűrnie.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet