BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

Befektetés

04.
03.
00:00

Feldarabolnák a Vodafone-t

Újabb csavarról kezdtek pletykálni tegnap a Vodafone és a Verizon kivásárlási történetében. Hírek szerint a két amerikai telekommunikációs óriás (a Verizon és az AT&T) feldarabolná és egymás között felosztaná a brit Vodafone-t, a részvények darabjáért 2,6 fontot fizetve, ami 40 százalékos prémiumot jelentett volna (az értesülés elterjedése előtti árfolyamhoz képest). A Verizon vinné a Vodafone 45 százalékos részesedését a Verizon Wirelessből (erről már tíz éve tárgyalnak), az AT&T pedig a maradékot, tehát az összes Egyesült Államokon kívüli eszközt; a Financial Times értesülései szerint a Barclays ütné nyélbe a tranzakciót. A piacon nem találták teljesen meggyőzőnek az üzlet megkötésének valószínűségét, így kezdetben is csak 6 százalékot ugrott a Vodafone árfolyama, majd innen lefelé indult. Amennyiben azonban létrejönne a feldarabolás, minden idők legnagyobb vállalatfelvásárlási akvizíciójára kerülne sor − 2,6 fontos árfolyam mellett ugyanis a Vodafone piaci kapitalizációja 245 milliárd dollár. Az eddigi rekorder a Time Warner AOL általi felvásárlása volt még a dotcomlufi kipukkadása előtti időből, 182 milliárd dollárral.

Szerző(k):
Kasnyik Márton
04.
03.
00:00

Lőtávolon belülre került a 300 forintos euró

Erősödéssel kezdett a húsvéti ünnepek után a forint, kedd délutánra 302 környékére kapaszkodott vissza a magyar deviza az euróval szemben. Délután 302,10-nél állt a forint az euróval szemben, ez nagyjából fél százalékkal volt alacsonyabb a múlt pénteki árfolyamnál. A dollár ellenében 235,52-ig kapaszkodott vissza a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 248,21 forintba került a nap második felében. Az euró/dollár keresztárfolyam piacán nem sok mozgás volt tapasztalható, az amerikai deviza 0,2 százalékos erősödése 1,28133-as szintet eredményezett. A következő napokban Európában főleg az olasz politikai helyzettel kapcsolatos bizonytalanságok és az ECB csütörtöki kamatdöntő ülése mozgathatják a hangulatot. A szakemberek többsége szerint a ciprusi válság után Frankfurtban egyelőre nem lesz kamatcsökkentés, azonban az ülés után Mario Draghi utalást tehet arra, hogy a gazdaság további gyengesége esetén konkrét lépések jöhetnek. A magyar kötvénypiacon az ÁKK sikeresen adott el 50 milliárd forintnyi három hónapos diszkontkincstárjegyet. A hozam kicsivel tovább csökkent, így újabb mélypontot láthattunk. A másodpiacon is tovább olvadtak a hozamok, amelyek 4,47 és 6,4 százalék között szóródtak.

Szerző(k):
Beke Károly
04.
03.
00:00

Csak az energiaárak érnek a részvények nyomába

A mezőgazdasági termények szenvedték meg eddig az idei évet, közülük a leglikvidebb árufajták az első negyedévet mély esésben zárták, ráadásul az áprilisi első kereskedési napok sem ígérnek túl sok jót. A Wall Street Journal felmérése szerint a Dow Jones-UBS árupiaci index hét eleji több mint egyszázalékos visszaeséséért elsősorban a búza és a kukorica volt a felelős, előbbi 3,5, utóbbi 7,5 százalékos mínuszban nyitotta a második negyedévet. Ezek az árupiaci eszközök már az első negyedévet is a mélyben zárták, a búza például időjárási okok miatt értékének 13 százalékát veszítette el.

Szerző(k):
Gerőcs Tamás
04.
03.
00:00

Csak az OTP nem repült

Szép napjuk volt kedden a Budapesti Értéktőzsde nagyobb papírjainak, egyedül az OTP szerepelt kiábrándítóan. Az európai tőzsdék a pénzügyi válság mélyülése, valamint a reggel közzétett borzalmas beszerzésimenedzser-indexek dacára egyértelműen optimista hangulatba kerültek, és ez a bizakodás − ami talán csak egy enyhe pozitív korrekció − átragadt a pesti parkettra is. A reggeli enyhe pluszok ugyan délelőtt egy pillanatra elolvadtak (ekkor jött a 17 853 pontos napon belüli minimum, ami már hajszálnyival a negatív tartományban volt), ám ezt követően visszaszerezte nyitáskori szintjét a BUX, majd egy zárás előtti szép hajrá után összejött a 18 098 pontos záróérték, amiből 1,4 százalékos emelkedés adódik. A forgalom azonban nem volt túl komoly, alig haladta meg a 8 milliárd forintot a részvények adásvételének értéke, tehát a pesti papírok iránti befektetői érdeklődés továbbra sem mondható eget rengetőnek.

Szerző(k):
Kasnyik Márton