BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Philips és a Skanska is elbocsátásokat jelentett be

Tegnap újabb két nagy cég, a Philips és a Skanska jelentett be elbocsátásokat, ami gyakorlatilag kivonulásukat jelenti a magyar piacról. A holland elektronikai multi és a svéd ingatlanfejlesztő társaság döntése illeszkedik a tavaly május óta tartó trendbe, amely alapvetően az erős forintra és az emelkedő munkabérekre vezeti vissza a befektetők egyre gyakoribb távozását.

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szombathelyről Kínába telepíti a képcsöves, úgynevezett CRT monitorok gyártását a Royal Philips Electronics - derül ki a Philips Magyarország Kft. lapunkhoz eljuttatott közleményéből. A döntés kényszerű következményeként a vállalat a szombathelyi üzemből - várhatóan a következő három hónapban - mintegy félezer dolgozót bocsát el. Blazsevácz Péter, a vállalat kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, hogy a lépés a képcsöves monitorok piacán tapasztalható egyre élesebb verseny következménye. A csökkenő keresletet csak a termelés további racionalizálásával, az előállítási költségek leszorításával lehet ellensúlyozni. A vásárlói igények a lapos, úgynevezett LCD monitorok irányába tolódnak el. Ezt a terméket - mintegy 150 dolgozót foglalkoztatva - továbbra is gyártják Szombathelyen (a Pannonplastról cikkünk a 9. oldalon).
Néhány nappal ezelőtt a székesfehérvári üzemben foglalkoztatottak számát is csökkentette - 119-cel - a Philips. Közülük 28-an voltak állományban a Philips Magyarország Kft.-nél, 91-en pedig szerződéssel dolgoztak a cégnél. A Video szakszervezet helyi képviselőjétől kapott információk szerint az elmúlt év második felétől folyamatosan csökken a gyár létszáma. A folyamat októbertől tovább gyorsult, miután a gyárvezetés szeptember 30-i hatállyal egyoldalúan felmondta a tíz évvel korábban kötött kollektív szerződést, jóllehet azt ígérték, hogy rövidesen új megállapodást kötnek.

Ez azóta sem történt meg (NAPI Gazdaság, 2002. november 20., 1-4. oldal). Blazsevácz Péter ennek kapcsán közölte, hogy a székesfehérvári elbocsátásokra kizárólag a szórakoztatóelektronikai termékek gyártásának szezonális korrekciója miatt volt szükség. A karácsonyi értékesítési csúcs után ugyanis jelentősen visszaesik a kereslet, így az igényeket kisebb létszámmal is ki lehet elégíteni.
A Philips kommunikációs vezetője elmondta, novemberben összesen 132 dolgozójuktól voltak kénytelenek megválni. Ebből 26 volt a saját alkalmazott, 106 pedig az úgynevezett szerződéses, bérelt dolgozó. Blazsevácz hozzátette, az elmúlt hónapok során a lejáró munkaszerződéseket futtatták ki. A kommunikációs vezető ugyanakkor továbbra sem kívánta kommentálni a NAPI Gazdaság értesülését, amely szerint néhány héten belül eldől, milyen új termék gyártását telepíti, illetve telepít-e egyáltalán valamit Magyarországra a Philips - igaz, az sem kizárt, hogy a székesfehérvári üzemet bezárják.
Tegnap nemcsak a Philips hozott magyar cégére nézve negatív döntést. A svéd építőipari vállalat, a Skanska OY ugyanis kivonul a perifériás piacokról, így Magyarországról, Lettországból és Litvániából. A Skanskának jelenleg két leányvállalata van Magyarországon, az ingatlanfejlesztésekkel foglalkozó Skanska Property Kft. és a kivitelezésben utazó Skanska Hungária Kft. Előbbi társaságot nem érinti az átszervezés, az utóbbi cég azonban hamarosan befejezi tevékenységét. A jelenleg a budakalászi Elektro World áruház építését fővállalkozóként levezénylő Skanska Hungária várhatóan 2005-ig marad talpon. A társaság megszűnése 35 dolgozót, elsősorban mérnököket érint, igaz, a céget egyelőre nem értesítette terveiről a svéd anyavállalat - mondta lapunknak Ujcz Ibolya, a Skanska Hungária marketingvezetője.
A tegnapi bejelentések beleillenek egy folyamatba: az elmúlt hónapokban több kisebb-nagyobb befektető hozott ugyanis döntést a magyarországi tevékenysége megszüntetéséről, illetve karcsúsításáról. A termelési helyszín megváltoztatását a költségek csökkentésével magyarázzák az érintettek. A magyarországi előállítás költségeit leginkább a munkabérek és a forint árfolyamának alakulása befolyásolják. Ami a béreket illeti, az elmúlt években a rájuk rakódó költségek inkább mérséklődtek, a minimálbér megduplázása pedig a multikat nem igazán érintette, minthogy ott a bérek már korábban elérték az új minimálbér szintjét. Tény viszont, hogy a versenyszektorban erőteljes, a termelékenységet meghaladó bérnövekedés valósult meg az elmúlt évben (ami részben a költségvetési szektor elfutó béreit próbálta követni). Az okok közt említhető még az adókedvezmények kifutása, illetve átalakítása is. A forinterősödés az exportőröket sújtja, márpedig a kivonulók elsősorban nem a magyar piacot célozták meg termékeikkel. Arra vonatkozóan viszont nincs megbízható adat, hogy ezek a cégek milyen eszközökkel, és milyen sikerrel próbáltak védekezni az árfolyamváltozások ellen.
A távozók közül az IBM novemberben jelentette be, hogy a hónap végén már nem termel a társaság székesfehérvári merevlemezgyára. A döntést a kereslet visszaesésével indokolták, következtében 2003 júliusára összesen 3700 dolgozót bocsátanak el, közülük 2100 az IBM állományában van, 1600 pedig úgynevezett bérelt munkaerő. Az IBM gyárának bezárása Fejér megyében elsősorban a déli területeken lévő, ma is jelentős foglalkoztatási gondokkal szembenéző településeket érintette.
A Flextronics tavaly július-augusztusban a döntően exportra termelő Xbox-gyártást számolta fel Magyarországon. A termelés Kínába való áthelyezése miatt mintegy ezer zalaegerszegi és sárvári munkahely szűnt meg. A Microsoft nem az első, amely Magyarországról Kínába, az alkatrész-beszállítók közvetlen közelébe telepíti a gyártását. Így tett például a Mannesmann VDO, amely még 2000 nyarán döntött a költözésről. A cég Sárbogárdon autórádiókat gyártott, kivonulása mintegy 1100 munkavállalót érintett (NAPI Gazdaság, 2000. július 7., 7. oldal). Nem sokkal később a japán Shinwa Co. Ltd. vitte Kínába kazettásmagnó-gyártósorát (NAPI Gazdaság, 2000. november 20., 1-5. oldal); ez összefüggött a Mannesmann lépésével, ugyanis ez utóbbi társaság a Shinwa egyik komoly vevője volt.
Az amerikai Tech Data - a világ második legnagyobb számítástechnikai nagykereskedője - tavasszal döntött a kivonulásról. A leépítést már május elején megkezdték, s 3 hónapon belül le is zárták. A hazai leányvállalatnál több mint 50 fő dolgozott. A társaság nem került csődhelyzetbe; a tulajdonos azért döntött a kivonulás mellett, mert Magyarországon az elmúlt két évben veszteségesek voltak, s a nyereségesség eléréshez további ráfordításokra lett volna szükség, amely csak lassan térült volna meg.
A bankszektort sem kerülték el a kivonulások, legutóbb a Société Générale Hungária Bank Rt. fejezte be 1998 vége óta tartó magyarországi tevékenységét, korábban az ING és a Rabobank hagyta el a magyar piacot.
(NAPI)

Horniák Balázs
Horniák Balázs
Molnár Csaba
Molnár Csaba
Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Baka Zoltán
Baka Zoltán
Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet