BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bankkártyahamisítók okozzák a legtöbb kárt

A kibocsátói üzletágban 204, az elfogadói üzletágban pedig 104,4 millió forintos kárt okoztaka bankkátyákkal kapcsolatos vissaélések. Míg az előbbi esetben ez 1 százalékos emelkedést jelet, az utóbbiban a 2003-as kár felét teszi kia az idei összeg - derül ki az MNB elemzéséből.

2005. június 23. csütörtök, 12:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kibocsátói üzletágban a forgalomhoz viszonyítva ugyanakkor mérséklődött a kárarány, ami most 0,004 százalékot tesz ki. A legnagyobb arányban (38 százalék) a hamisított kártyákkal élnek vissza, 77,5 millió forintos kárt okoztak így tavaly. A kártyalopásokból 68,5 milliós, az elektronikus vásárlási eszközökkel végrehajtott visszaélésekből 13,8 millió forintos kár származott. Szabályosan igényelt kártyákkal 41 milliós kárt okoztak limit alatti vásárlások során. Ebben az üzletágban összesen 197,5 millió forintos veszetséget írtak le, ennek 46 százalékát a kibocsátó bankok, 37 százalékát a kártyabirtokos ügyfelek, 17 százalékát pedig az elfogadó bankok.

Az elfogadói üzletágban a 104,4 milliós kár 44 százalékát hamisított kártyákkal, 37 százalékát pedig lopott kártyákkal okozták. A hamisítás visszaszorítását célzó chip leolvasására alkalmas POS terminál a kereskedelmi elfogadóhelyek 18, a bankfiókok 2 százalékában található meg. A 106 milliós veszteségnek mindössze 2 százalékát viselték az elfogadó bankok, 8 százalék a szerződött kereskedőire, 90 százalék pedig a kibocsátó bankokra hárult.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet