Egy nyolcvanas években kötött és a közelmúltban módosított magyar-orosz államközi szerződés révén Oroszországban is elhelyezhetőek lesznek a Paksi Atomerőmű kiégett fűtőelemei - írja szakértőkre hivatkozva a Népszava. Az eddig lescerélt 3500 fűtőelemet egy Pakson üzemelő ideiglenes tárolóban raktározzák, végleges elhelyezésük azonban nem megoldott. Az ideiglenes tároló kapacitása 2047-ig lehet elegendő, ezután mindenképpen szükséges lesz elszállítani a veszélyes hulladékot.
Oroszország eddig nem fogadta vissza a kiégett paksi fűtőelemeket belső jogalkotási hiányosságokra hivatkozva.
A jövőben két alternatívát mérlegelhet a kormányzat: Oroszországba szállítatja a hulladékot, vagy létesít egy nagyaktivitású szennyezőanyagok befogadására alkalmas tárolót Magyarországon. Erre Boda térségében nyílhat lehetőség a kutatások szerint. A paksi kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladék végleges elhelyezése céljából Bátaapáti térségében folyik vizsgálat. Országgyűlési és lakossági jóváhagyás esetén akár 2009-ben megkezdheti működését a Bátaapátiban tároló.
