BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mehet a radioaktív hulladék Oroszországba

Egy magyar-orosz államszerződés közelmúltban történt módosítása révén választhat a kormány a paksi hulladék Oroszországba szállítása, vagy egy végleges tároló magyarországi felépítése között.

2004. május 26. szerda, 09:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy nyolcvanas években kötött és a közelmúltban módosított magyar-orosz államközi szerződés révén Oroszországban is elhelyezhetőek lesznek a Paksi Atomerőmű kiégett fűtőelemei - írja szakértőkre hivatkozva a Népszava. Az eddig lescerélt 3500 fűtőelemet egy Pakson üzemelő ideiglenes tárolóban raktározzák, végleges elhelyezésük azonban nem megoldott. Az ideiglenes tároló kapacitása 2047-ig lehet elegendő, ezután mindenképpen szükséges lesz elszállítani a veszélyes hulladékot.
Oroszország eddig nem fogadta vissza a kiégett paksi fűtőelemeket belső jogalkotási hiányosságokra hivatkozva.

A jövőben két alternatívát mérlegelhet a kormányzat: Oroszországba szállítatja a hulladékot, vagy létesít egy nagyaktivitású szennyezőanyagok befogadására alkalmas tárolót Magyarországon. Erre Boda térségében nyílhat lehetőség a kutatások szerint. A paksi kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladék végleges elhelyezése céljából Bátaapáti térségében folyik vizsgálat. Országgyűlési és lakossági jóváhagyás esetén akár 2009-ben megkezdheti működését a Bátaapátiban tároló.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet