Minden soron elmaradt a magyar gazdaság teljesítménye az első negyedévben az elemzői várakozásoktól. A hazai GDP 2024 utolsó negyedévéhez 0,2 százalékkal, míg az előző év első negyedévéhez képest 0,4 százalékkal esett vissza. A várakozás épp ellentétes előjellel számított 0,4 százalékra, azaz szerény növekedés volt az év/év alapú, valamint a negyedéves konszenzus is. Hozzá kell tenni, hogy az éves összehasonlításban a nyers adatok szerint stagnált a kibocsátás, a 0,4 százalékos visszaesés a szezonálisan és naptárhatásokkal korrigált adat.
A forint piaca teljesen lefagyott a messze a várakozások alatti tény-, illetve pontosabban előzetes adatra. Az euró-forint keresztárfolyam megmerevedett a 404-es szinten, a dollárt 355 forinton jegyzik. Egyelőre a hazai makroelemzők a rossz adat hátterét próbálják megfejteni, a devizapiacon várható következményekről nem sok szó esett. De mindenképp negatív, amire az Erste vezető makrogazdasági elemzője, Nyeste Orsolya mutatott rá:
ebben az adatban még nincsenek benne a vámháború lehetséges negatív hatásai, melyek a GDP-re nézve további lefelé irányuló kockázatot jelentenek az elkövetkező negyedévekben.
Az amerikai adatok felkavarhatják az állóvizet
Délután érkezik az amerikai GDP adat, a várakozások szerint a 2024-es negyedik negyedévi (évesített) 2,4 százalékos növekedést már csak minimális bővülés követhette. (Az USA GDP adatot más formában teszik közzé, mint az Európában megszokott: az évesített negyedéves GDP adat a negyedév/negyedéves növekedési adat felskálázása, azaz 4-el való felszorzása. Arra szolgál, hogy bemutassa, mennyivel nőne egy év alatt a gazdasági teljesítmény, ha az az év hátralévő részében ugyanolyan ütemben folytatódna, mint az első 3 hónapban). Az amerikai GDP adatot magyar idő szerint 14:30-kor publikálják, majd 16 órakor érkezik a PCE-inflációs adat.
Mi lesz a forinttal?
A forint május elejére várható teljesítményéről megoszlanak a vélemények. Az MNB keddi üzenete elméletileg segíthetné megközelíteni a 400-as kulcsszintet, az euró-forint árfolyam csökkenése azonban elakadni látszik a 403-404-es zónában. Ezért például a Raiffeisen Bank elemzői arra számítanak, hogy
az év hátralévő részében a keresztárfolyam a 400-410-es sávban marad, amelyből kisebb kilépések persze előfordulhatnak.
Az ING Bank véleménye pedig ez most a forintról:
„Idén nem várható kamatcsökkentés az MNB részéről (marad tehát 6,5 százalékon az alapkamat), ezt a piac lényegében már rég beárazta, így a forintra kevésbé a hazai monetáris politikai lépések hatnak. Sokkal fontosabb a globális szentiment alakulása, ez javult az elmúlt napokban és ez rövid távon támogatta is a hazai devizát. Középtávon azonban ismét 410 fölé várható az euró-forint árfolyam.”

A tőzsdének sem tetszik
A rendkívül rossz GDP adat láttán a BUX is lefordult. Bár például az OTP profit-hozzájárulás szempontjából már csak egyharmadrészt magyar bank, azért nem tesz jót a pénzintézet jövedelmezőségi kilátásainak, ha itthon visszaesik a gazdaság teljesítménye, mert ez alacsonyabb hitelkeresletet feltételez (persze mindezt a lakáspiaci jelzáloghitelezés ellensúlyozza). Így nem meglepő, hogy az OTP-papírok 1,2 százalékkal korrigálnak lefelé.
Ugyanígy dél felé tart a Mol is, az olajpapírok árfolyama 0,7 százalékos csökkenést mutat. A KSH szűkszavú közleménye szerint a gazdasági teljesítményt az ipar és az építőipar fékezte, a Mol szempontjából ez azért problémás, mert kevesebb üzemanyagra, fűtőolajra és vegyipari alapanyagokra van ilyen környezetben szükség.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Rábólintottak az egészségügyi dolgozók monitorozására

Itt a nagy tej trükk: még hogy árrésstop!

Minden jel arra mutat, hogy külföldi bankokba menekítik a magyarok a devizájukat – valamit tudhatnak

Aki nyugdíjat akar, meneküljön, nem lesz ez így jó
Nem semmi, megtriplázta a pénzét, aki év elején ide fektetett be

Bukott az érinthetetlen ingatlankirály, 60 milliárd forintot vasalna be rajta az adóhatóság

Nem bírják a kitoloncolást: két hét alatt bedobhatja a törölközőt a német rendőrség

Orbán Viktorig jutott az NB I-es focisták 6 milliós fizetésének híre, elképesztő a kormányzati reakció

Rejtélyes Mercedes került fel a világhálóra, titok lappang körülötte
