Nemrég még az extrém sportok kedvelői is kétkedve tekintettek az immár a hazai vizeken is rohamosan terjedő deszkaőrületre, a kitesurfre. Azt, hogy e kialakulóban lévő jelenség itthon mennyire lesz népszerű, az idő dönti el, ám sportértéke máris vitathatatlan. Az ellenzői által csak öszvér sportnak becézett kite valójában a windsurf és a siklóernyőzés „keresztezéséből” származik.
A Balaton partján ma még újdonságnak számító kite kipróbálói legtöbbször a deszkához, vitorlához szokottakból kerülnek ki, ám művelői között egyre több a teljesen kezdő is. A kite azonban nemcsak művelőinek élmény, de a színes ernyővel, könnyű deszkán száguldó „lovas” a nézelődőnek is feledhetetlen látvány.
Technikája egyébként semmivel sem kíván meg nagyobb erőfeszítést, mint a hagyományos szörfözésé, talán a mozgáskoordináció tekintetében követel többet a száguldani vágyótól. Elsajátítása azonban mindenképpen szakképzett oktatót igényel. A kite a windsurfözéshez kellőnél kisebb szélben is siklik, az ugrásokhoz nem feltétlenül szükséges a hullámzás. Igaz, odafigyelést kíván az összeszerelés, mert a minimum 20–50 méteres kötél könnyen összegabalyodik. A windsurfnél azonban jóval egyszerűbb, hiszen árboc, gyök, boom és vitorla helyett csak egy ernyő kell a sikláshoz. Előnye még, hogy amennyiben a bérlés helyett saját szerelés vásárlása mellett döntünk, összértékben kevesebbe kerül, mint a windsurf és az utazásnál is jóval kisebb helyet foglal el a komplett felszerelés, mivel az ernyő összecsomagolva egy hátizsákba is belefér, a deszka pedig 2 méternél nem hosszabb.
A kite művelőinek eleinte a legnagyobb problémát az okozta, hogy ha a siklóernyőzésből átvett ernyő a vízbe esett, nehezen lehetett a vízből újraindítani. Ma azonban már olyan ernyőket is vásárolhatunk, amelyek felfújható merevítőbordákkal rendelkeznek, így ha a „szélmotor” a vízbe esik, akkor gumimatracként úszik a felszínén és könnyű újraindítani.
Az ernyők is különböző méretekben kaphatók, általában 4 négyzetméterestől 13 négyzetméteres méretig. A kötél hossza, amely az ernyőt a boommal összeköti, rendszerint 20-tól 50 méteres. Az ernyők lehetnek két- vagy négykötelesek.
A boom, amit fogunk, tulajdonképpen a kormány szerepét tölti be, ezzel irányítjuk az ernyőt. A boomon természetesen megtalálható a windsurfnél megszokott trapézkötél, így trapézunkat ebbe akasztva, tarthatjuk a testsúlyunkkal. A szélerősségtől függően az ernyőméretet és a kötélhosszúságot is csökkenthetjük, így gyenge szélben például 8,5-es ernyőt és 20 méteres kötelet is használhatunk. A deszka jóval kisebb, mint a windsurfdeszkák, inkább a hullámlovagló-deszkákhoz hasonlít, hossza 180 és 240 centi között változik. A nagyobb deszka inkább gyenge szélre és tapasztaltabbaknak ajánlott. Nagyon erős szélben wakeboarddal is lehet menni a partról beugorva, ez azonban már tényleg csak a profiknak való.
(NAPI)
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.