A legjelentősebb károk a nyugat-dunántúli és a dél-alföldi régióban keletkeztek, ahol teljes mértékben megsemmisült az idei kajszibaracktermés. A szezonban, más gyümölcsökhöz hasonlóan, a kajszi is két héttel korábban érett, így kis mennyiségben már június közepétől elérhetők voltak a korai fajták.
A termőterület az utóbbi években enyhén, folyamatosan nő. A magyar kajszi legjelentősebb termőtája Borsod-Abaúj-Zemplén megyében van, ahol körülbelül ezer hektár kajsziültetvény található, ennek mintegy harmadán a gönci magyar kajszi fajtát termesztik. Nagyobb termesztő területek vannak még Bács-Kiskun, Fejér, Pest, Tolna, Somogy és Heves megyében.
A magyar kajszibaracktermés 70 százalékát az ipar használja fel, 30 százalékát értékesítik a frisspiacon. Magyarország az elmúlt években mintegy 3,5 ezer tonnát exportált friss kajsziból, amelynek jelentős része az osztrák és német piacra került.
A szakmai rendezvényen többek között bemutatták a piaci igények kiszolgálására alkalmas kajszifajtákat, az érdeklődők megismerhették a késői érésű, fagytűrőbb fajtákat és fajtaújdonságokat, valamint a legmodernebb művelési rendszerek nemzetközi tapasztalatait - olvasható a közleményben.
Fotó forrása: Marton Szilvia / Napi
Legolvasottabb

Csak néhány órát reménykedhettek a nyugdíjasok, mégsem nyáron érkezik az utalvány

Putyin üzent Izraelnek az iráni támadások ügyében

Most lett elege az EU-nak, amiért a magyar kormány a Lidlt és társait szívatja

Vajon meddig bírja még a rendszer? Elvérzik az egészségügy és az ipar

Nem ezt várták jönni: nemhogy szárnyalna, kezd alámerülni az amerikai ipar

Felkészül Magyarország? Betiltották az e-rollerek használatát a finn kiskamaszok számára

Új, nagyon aljas fegyverrel próbálkoznak az oroszok
Rossz híreket kapott Brüsszelből az Orbán-kormány: már csak két és fél évig engedné az EU az orosz energiát

Azonnal indítsa újra a telefonját, és jobb lesz, ha holnap is ezt teszi
