Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 szeptemberében 689 milliárd forint értékű árut forgalmaztak. Az első kilenc hónapban 5678 milliárd forint forgalom realizálódott. Az egy hónappal korábbihoz képest - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott - közölte a KSH.

Az előző év azonos időszakához képest az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi forgalom volumene 2011 szeptemberében 1,5 százalékkal nőtt, az év első kilenc hónapjában lényegében stagnált.

A kiskereskedelmi forgalom stabilizálódása feltehetően a magánnyugdíj pénztári hozamok kifizetésének köszönhető - véli Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője hozzátéve, hogy az első kilenc hónapban így is minimális visszaesés figyelhető meg. A szakember úgy véli, a növekvő reálbérek ellenére az augusztus-szeptemberben megfigyelt kisebb élénkülés csupán átmeneti lehet, mivel a romló fogyasztói bizalom, a drámai mértékben megugró törlesztő részletek, valamint a lakosság óvatossági megtakarítási ezt ellensúlyozzák.

A jövő évi adóváltozások miatt 2012-ben folytatódhat a kiskereskedelmi forgalom lassú mérséklődése. A következő hónapokban stagnálásra számítanak a Takarékbanknál egyes hónapokban marginális visszaesés, míg más hónapokban marginális növekedés lehet.

Az előző év azonos időszakához képest a nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítésének volumene 2011 szeptemberében 0,6 százalékkal mérséklődött, az első kilenc hónapban lényegében azonos szinten maradt. Szeptemberben az egyes üzlettípusok forgalmának alakulása vegyes képet mutatott. Továbbra is növekedtek az eladások az iparcikk jellegű vegyes üzletekben, a könyv-, újság-, papíráru- és egyéb iparcikk- és az illatszerüzletekben. Ugyanakkor jelentős mértékben csökkent - előző évi magasabb bázishoz képest - a textil-, ruházati és lábbeli üzletek; kisebb mértékben a bútor-, háztartási cikk-, építőanyag-üzletek és a gyógyszer és gyógyászati üzletek értékesítésének volumene.

Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áras forgalma 2011 szeptemberében 0,5 százalékkal mérséklődött, így az első kilenc hónapban 1,8 százalékkal csökkent 2010 azonos időszakához képest.

Az egy hónappal korábbihoz mérten - a szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint - az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem szeptemberi volumene hasonló értéket mutatott, a nem élelmiszer-kiskereskedelemé 1,0 százalékkal csökkent, az üzemanyag-kutaké 0,7 százalékkal növekedett.