BUX 139393.55 0,07 %
OTP 45140 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre kevesebb gyógyszerhez kell egyedi méltányossági kérelem

Évente több mint 21 ezer kérelem érkezik a NEAK-hoz, ezen szeretnének változtatni. Felgyorsítják az új terápiák tb-befogadását és a Belügyminisztérium azt ígéri, hogy 90 napon belül minden terápiáról megszületik a döntés.

2022. október 19. szerda, 10:13

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Évről-évre egyre több méltányossági beadvány érkezik az egészségbiztosítóhoz, csak idén október elejéig 21 ezer esetben kértek egyedi támogatás, ez azt jelenti, hogy valamennyi munkanapra több mint 110 kérelem jut - írja a Népszava.

Éppen ezért a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a méltányossági gyógyszerfelírás ésszerűsítését tervezi - jelentette be a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) konferenciáján Bidló Judit az egészségbiztosító főigazgató-helyettese.

Egyedi méltányossággal kiváltható gyógyszerekre évente közel 30 milliárd forintot fizet a biztosító, a tb-finanszírozott gyógyszerek támogatása pedig megközelíti a 300 milliárd forintot.

A változtatás célja, hogy a most egyedi méltányossággal elérhető terápiák közül a lehető legtöbb a normál támogatási rendszerben váljon hozzáférhetővé. Azt szeretnék elérni, hogy a valóban szükséges gyógyszereket a gyártók próbálják a támogatott, azaz úgynevezett befogadott készítmények körébe juttatni, hogy ne egyedi méltányossági kérelem alapján kelljen igényelni őket. A biztosító januárig várja a gyártók befogadási kérelmeit az eddig egyedi méltányosságból hozzáférhető termékeikre. 

A Belügyminisztérium pedig vállalta, hogy felgyorsítja az új készítmények befogadását, és 90 napon belül minden termékről megszületik a döntés. A jövőben csak akkor kellene méltányossági kérelmet beadni, amikor az adott terápiához való hozzájutásra, közfinanszírozására tényleg nincs más esélye a betegnek.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet