BUX 139656.19 0,58 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ekkora pofont adhat Magyarországnak a VW dízelbotránya

A magyar és cseh gazdaság járhat a legrosszabbul a VW dízelbotránya miatt, mert ezek vannak a legjobban kitéve az autóiparnak és a Volkswagen-csoportnak - ezt írják a Bank of America elemzői.

2015. szeptember 30. szerda, 18:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Bloomberg Index által idézett cikke szerint a banknál azt sem tartják kizártnak, hogy - a legrosszabb forgatókönyv szerint - 1-1,5 százalékponttal is visszafogja a magyar és cseh növekedést a VW-csoport beismerése. Amint arról beszámoltunk, magyarországi gazdaságkutatók is számolnak azzal, hogy fékezhetik a növekedést az ügy hatásai: a Pénzügykutató szerint ez a hatás egyelőre felmérhetetlen, de a kockázatok között a GKI is említette.

Az érvelés szerint a botrány miatt az egész világon kevesebb autót fog majd eladni VW-csoport, ami Magyarországon gyártja például a csaló szoftverrel megbuherált dízelmotorok egy részét, és ami a legnagyobb cseh autógyárnak számító Skoda tulajdonosa, úgyhogy ez mindkét ország gazdaságát megrázná.

A Bank of America szerint a lengyel és román gazdaságoknak is rosszat tesz, ha visszaesik a Volkswagen termelése, de náluk ez a legrosszabb esetben is csak 0,5 százalékponttal foghatja vissza a növekedést.

Az elemzők szerint valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank az alapkamat további csökkentésével próbálja majd meg csökkenteni a botrány hatását a növekedésre.

Az MNB éppen a nyáron hagyta abba a kamatcsökkentési ciklusát, Matolcsy júliusban bejelentette, hogy a mostani 1,35 százaléknál már nem lesz alacsonyabb az alapkamat.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet