A Napi Gazdaság cikke
A kormány és a jegybank is lemondott arról, hogy még idén kijelöljék az euró bevezetésének dátumát. Elkészült viszont a nemzeti átállási terv első változata, amiben az euró alkalmazásának technikai problémáira keresik a választ.
Későbbre, 2009 elejére csúszott annak bejelentése, melyik évre teszi Magyarország az euróbevezetés céldátumát - ezt egybehangzóan állították tegnap lapunknak a jegybankban és a Pénzügyminisztériumban. Korábban még 2008 végére ígérték a céldátum meghatározását, ma már azonban szó sincs arról, hogy az idén bármilyen érdemi kijelentést tegyen akár a kormány, akár a jegybank az üggyel kapcsolatban. A technikai kérdések számbavétele viszont zajlik, ezt egy tavaly szeptemberi kormányhatározat értelmében a november végén megalakult nemzeti eurókoordinációs bizottság végzi el.
A kormányhatározat alapján június 30-ig kellett elkészíteniük az euróra való nemzeti átállási terv első változatát. Kedden már a gazdasági kabinet elé került a bizottság által készített szakmai anyag, amely az euró bevezetéséhez kapcsolódó technikai támogatást szolgálja - tudta meg lapunk. Ez a jelenleg még nulladik verziónak nevezhető dokumentum az euró bevezetésével összefüggésben megoldásra váró problémákat veszi sorra.
Tipikusan ilyen jellegű probléma lesz például a forintalapú lakáshitelek euróalapúvá konvertálása, de akár a kereskedelemben óhatatlanul jelentkező árkorrekció, valamint az árak euróban való közzétételéről szóló rendelkezés még a csatlakozás előtt, hogy a vásárlók "hozzászokjanak" az új árakhoz. Emellett külön albizottság foglalkozik a közszféra bérezési szabályozásának átalakításával, ami nehezebbnek ígérkezik, mint a versenyszférában, hiszen a 800 ezer állami alkalmazott számos jogszabály alapján kapja a juttatásait.
A bizottságban egyébként több tárcavezető is helyet kapott, így Veres János pénzügyminiszter mellett az igazságügyi, az önkormányzati vagy a szociális és munkaügyi minisztérium is. Az igazságügyi tárca feladata például az olyan típusú problémák megoldása lesz, mint a forintra való utalások megszüntetése valamennyi hatályos jogszabályban. A novemberi megalakulás óta - úgy tudjuk - a két-három havonta megtartott ülések mindegyikén részt vettek a tárcák vezetői, továbbá a jegybankelnök, a KSH elnöke vagy a PSZÁF felügyeleti tanácsának vezetője.
A bizottság munkája nem ért véget azzal, hogy a kormány elé juttatták a megválaszolandó kérdéseket. A preambulum szerint ugyanis évente legalább egyszer frissíteniük kell a tervet, vagyis a bizottság dolga lesz az euró bevezetéséhez kapcsolódó valamennyi technikai kérdés megoldása.
A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint a jelentés egyelőre nem publikus, de azt elmondták, hogy a szlovák euróbevezetés előkészítése során felmerült problémákhoz hasonlókkal kell szembesülniük. Pozsonyi tudósítónk szerint a szlovák parlament 2007 őszén fogadta el az euró 2009. január elsejei bevezetésével kapcsolatos átfogó törvényt, amely az ezzel kapcsolatos teendőket tartalmazza. A körmöcbányai pénzverde több száz millió korona ráfordítással korszerűsítette gyártósorait, hogy augusztustól verni tudja a szlovák euró- és centérméket (a papírpénz Ausztriából érkezik). A teendők koordinálására kormánybiztost neveztek ki Igor Barát személyében. A kormány mintegy 180 millió koronát (6 millió euró) szánt az euró propagálását célzó országos kampányra.
A végletes korona/euró árfolyamot július 8-án teszik közzé, ettől számítva legkésőbb egy hónap múlva, azaz augusztus 8-tól kell az üzletekben a kettős árcédulát alkalmazni. Az állammal szembeni befizetések végösszegét lefelé kerekítik majd, míg az állam által a polgároknak folyósított összegeket felfelé igazítják. Ez persze nem jelent majd komoly nyereséget a lakosság számára, például az átlagnyugdíj esetében havi szinten 1,50 koronának megfelelő többletjuttatást eredményez.
A kerekítés a következő elv alapján működik: a tizedesvessző utáni harmadik szám a mérvadó, ha ez 5 vagy annál nagyobb, akkor felfelé, ha 4 vagy annál kisebb, akkor lefelé kerekítünk. Vagyis például a 259,597 euró a kerekítés után 259,60 euró, a 259,593 euró pedig végül 259,59 euróra módosul. A bankok már most jelezték: a zökkenőmentes átállás érdekében 2009. január 1-jén számos fiók nyitva tart. A korona és az euró 2009. január 16-ig lesz párhuzamosan forgalomban. A kereskedelmi bankok és a posta fiókjaiban december 1-jétől "startcsomagokat" árulnak, amelyekben 500 korona ellenében 36-37 darab "szlovák" euró-fémpénz lesz, ebből mindenki tetszés szerinti mennyiséget vásárolhat.
