BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb lesz a T. Ház, de mennyivel?

Abban egyetértenek a parlamenti pártok, hogy csökkenteni kelle az Országgyűlés létszámát, ennek mértékéről azonban vita várható. A radio.hu szerint a jövő héten kezdődhetnek meg az egyeztetések a kérdésről, egyelőre mind a négy párt rugalmasságot ígér.

2005. június 23. csütörtök, 08:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kisebbik kormánypárt olyan javaslata szerint a jelenlegi, vegyes rendszer megtartása mellett az egyéni körzetek szavazatainak arányosítása irányába kell lépni. A szabaddemokraták legkorábban 2010-től, legfeljebb 250 fős parlamentet képzelnek el, és rugalmasságot ígérnek az elképzelések megvitatásakor.

Az MSZP egyfordulós, az egyéni kerületi rendszert és a kompenzációs listát megtartó választási rendszert javasol 2010-re. Elképzeléseik szerint a 290 fős Országgyűlésben 145 egyéni és 145 listás hely lenne. A nagyobbik kormánypárt nyitott más javaslatokra is, és szerencsésnek tartaná, ha a kérdésről a 2006-os választások előtt sikerülne dönteni.

A Fidesz ezt megelőzően hét alkalommal terjesztett be, az Országgyűlés létszámának csökkentéséről szóló javaslatot, amelyet rendre leszavazott a kormánytöbbség - emlékeztetett a párt szóvívője. Az ellenzékiek 200-250 fős plénumot tartanának kívánatosnak, a választási rendszerről pedig négypárti egyeztetés után döntenének.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője egyetért avval, hogy egyfordulóssá váljék a választás, ami így olcsóbb, egyszerűbb és átláthatób lesz, ugyanakkor csak a listás rendszert javasolja.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet