A kisebbik kormánypárt olyan javaslata szerint a jelenlegi, vegyes rendszer megtartása mellett az egyéni körzetek szavazatainak arányosítása irányába kell lépni. A szabaddemokraták legkorábban 2010-től, legfeljebb 250 fős parlamentet képzelnek el, és rugalmasságot ígérnek az elképzelések megvitatásakor.
Az MSZP egyfordulós, az egyéni kerületi rendszert és a kompenzációs listát megtartó választási rendszert javasol 2010-re. Elképzeléseik szerint a 290 fős Országgyűlésben 145 egyéni és 145 listás hely lenne. A nagyobbik kormánypárt nyitott más javaslatokra is, és szerencsésnek tartaná, ha a kérdésről a 2006-os választások előtt sikerülne dönteni.
A Fidesz ezt megelőzően hét alkalommal terjesztett be, az Országgyűlés létszámának csökkentéséről szóló javaslatot, amelyet rendre leszavazott a kormánytöbbség - emlékeztetett a párt szóvívője. Az ellenzékiek 200-250 fős plénumot tartanának kívánatosnak, a választási rendszerről pedig négypárti egyeztetés után döntenének.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője egyetért avval, hogy egyfordulóssá váljék a választás, ami így olcsóbb, egyszerűbb és átláthatób lesz, ugyanakkor csak a listás rendszert javasolja.
