A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ) rendkívüli elnökségi ülése szünetében tartott sajtótájékoztatón az érdekképviseleti vezetők amellett foglaltak állást, hogy a tervezett idei költségvetési megtakarítások ne érintsék a felsőoktatást. A tájékoztatón elhangzott, hogy a felsőoktatási intézményeknek a 2004-es költségvetés a tavalyinál már amúgy is 2 százalékkal kisebb büdzsét biztosít, mivel az idei tervezés alapjául szolgáló 2003-as bázist a minden tárcát érintő, 2,5 százalékos tavalyi kurtítás 3,5 milliárd forinttal csökkentette.
Az FDSZ követeli, hogy a 2004-re tervezett inflációval azonos bérfejlesztésre a bértáblában is megjelenő garanciát adjon a kormány. A sztrájkbizottsággal - amely tavaly azt követően alakult meg, hogy kiderült, a kabinet nem garantálja az állami intézmények felé a 6 százalékos béremelés költségeit - e hét végén tárgyal a kormány, s a szakszervezet ettől várja a helyzet megoldását.
A szakszervezet mindemellett továbbra is elfogadhatatlannak tartja az Oktatási Minisztérium (OM) honlapján olvasható, felsőoktatási reformról szóló koncepciót. A közelmúltban az OM tárcakörözésre illetve az érintett intézményeknek véleményezésre megküldte a szöveget, ám a felsőoktatás magánosításával kapcsolatos elképzeléseket mind az érdekvédelmi szervezetek, mind az egyetemek és főiskolák, mind a minisztériumok elutasították.
A koncepcióban az szerepel, hogy az egyetemi tanács, illetve a 2005. január 1-jével külső részvétellel felállítandó igazgató tanács dönthetne arról, hogy közhasznú társasággá alakuljon-e az intézmény fenntartója. Ez a döntés az intézmények alkalmazásában álló oktatókat, kutatókat kivonná a közalkalmazotti körből, s a Munka Törvénykönyve alá helyezné.
