BUX 139717.11 0,62 %
OTP 45770 1,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Trump durván megfenyegette a világ legnagyobb olajcégeit, kiderült, mekkora csalással vádolja őket

Trump az Exxont és a Chevront egyaránt kritizálta a benzinárak állítólagos felhajtásával kapcsolatos vizsgálattal összefüggésben. Az elnök szerint lehúzás zajlik részükről.

2026. június 25. csütörtök, 09:53

Fotó: Getty Images / Andrew Harnik - Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke sajtótájékoztatót tart 2024. december 16-án a floridai Palm Beachen
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke sajtótájékoztatót tart 2024. december 16-án a floridai Palm Beachen
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Donald Trump amerikai elnök bejelentette, arra utasította az Igazságügyi Minisztériumot, hogy vizsgálja ki az olajtársaságokat, amiért azok nem csökkentették a benzinkutak árait a csökkenő nyersolajárakkal összhangban, azzal vádolva a nevezett vállalatokat, hogy „átverik” az ügyfeleket.

A Trump-adminisztráció szerdán később közzétett egy videoklipet az X-en, amelyben Trump konkrétan megnevezte az amerikai olajtermelőket, az Exxon Mobilt, és a Chevront, amelyek a vizsgálat részei voltak.

„Az olajárak annyira lecsökkentek, hogy semmit sem látunk a kútnál”

– hangoztatta Trump a klipben.

Az olajárak idén radikálisan megugrottak, miután az Egyesült Államok és Izrael február végén csapást mért Iránra, és a fogyasztók aggodalmukat fejezték ki a magas üzemanyagárak miatt, miközben az elnök és republikánus társai azért küzdenek, hogy szűk többséget szerezzenek a kongresszusban a novemberi félidős választásokon – emlékeztet a Reuters.

A hét elején közzétett adatok szerint Washington és Teherán között a konfliktus rendezése érdekében folytatott diplomáciai együttműködés némi megkönnyebbülést hozott az amerikaiak számára a benzinkutaknál, a benzinárak pedig ennek megfelelően immár hatodik hete csökkennek.

Az elnök azonban azt nyilatkozta, a benzinárak csökkenése nem volt elegendő és nem is arányos a nyersolaj árának csökkenésével.

A nagy olajtársaságok nem csökkentik az áraikat a kutaknál az olajért fizetett meredeken csökkenő árakkal arányosan. Ezek az árak úgy zuhannak, mint a szikla! Más szóval, a vásárlókat „lehúzzák” – írta Trump a Truth Socialon, jelezve: „Utasítottam az Igazságügyi Minisztériumot, hogy azonnal kezdje el kivizsgálni az ügyet”.

A benzinárak továbbra is jelentősen magasabbak, mint a januárban, a több mint egy hónappal az iráni konfliktus kezdete előtt feljegyzett 2,76 dollár/gallon. Az AAA adatai szerint a benzin átlagára az Egyesült Államokban szerdán 3,93 dollár/gallon volt, ami közel 14%-os csökkenést jelent a májusi csúcshoz képest. Az amerikai nyersolaj ára 36%-kal zuhant vissza a májusi csúcshoz képest, miután az Egyesült Államok és Irán ideiglenes békemegállapodást kötött, és újra megnyitotta a Hormuzi-szorost, amelyen a háború kitörése előtt a globális olajkínálat egyötöde mozgott.

„A benzinárak nem mozognak lépést tartva a nyersolaj árával, különösen egy olyan jelentős globális zavar idején, amely továbbra is hatással van a kínálatra, a finomításra és a készletekre” – érvelt Bethany Williams, az American Petroleum Institute szóvivője, egy olyan kereskedelmi csoporté, amely olyan olajtermelőket képvisel, mint az Exxon és a Chevron.

Ismeretes, a magyarországi üzemanyagárak is elkezdtek lefelé araszolni, ezzel együtt a védett árakat is kivezették. A Mol eközben csökkenéssel reagált a világpiaci áresésre.

Ez is érdekelhet