Donald Trump amerikai elnök bejelentette, arra utasította az Igazságügyi Minisztériumot, hogy vizsgálja ki az olajtársaságokat, amiért azok nem csökkentették a benzinkutak árait a csökkenő nyersolajárakkal összhangban, azzal vádolva a nevezett vállalatokat, hogy „átverik” az ügyfeleket.
A Trump-adminisztráció szerdán később közzétett egy videoklipet az X-en, amelyben Trump konkrétan megnevezte az amerikai olajtermelőket, az Exxon Mobilt, és a Chevront, amelyek a vizsgálat részei voltak.
„Az olajárak annyira lecsökkentek, hogy semmit sem látunk a kútnál”
– hangoztatta Trump a klipben.
Az olajárak idén radikálisan megugrottak, miután az Egyesült Államok és Izrael február végén csapást mért Iránra, és a fogyasztók aggodalmukat fejezték ki a magas üzemanyagárak miatt, miközben az elnök és republikánus társai azért küzdenek, hogy szűk többséget szerezzenek a kongresszusban a novemberi félidős választásokon – emlékeztet a Reuters.
A hét elején közzétett adatok szerint Washington és Teherán között a konfliktus rendezése érdekében folytatott diplomáciai együttműködés némi megkönnyebbülést hozott az amerikaiak számára a benzinkutaknál, a benzinárak pedig ennek megfelelően immár hatodik hete csökkennek.
Az elnök azonban azt nyilatkozta, a benzinárak csökkenése nem volt elegendő és nem is arányos a nyersolaj árának csökkenésével.
A nagy olajtársaságok nem csökkentik az áraikat a kutaknál az olajért fizetett meredeken csökkenő árakkal arányosan. Ezek az árak úgy zuhannak, mint a szikla! Más szóval, a vásárlókat „lehúzzák” – írta Trump a Truth Socialon, jelezve: „Utasítottam az Igazságügyi Minisztériumot, hogy azonnal kezdje el kivizsgálni az ügyet”.
A benzinárak továbbra is jelentősen magasabbak, mint a januárban, a több mint egy hónappal az iráni konfliktus kezdete előtt feljegyzett 2,76 dollár/gallon. Az AAA adatai szerint a benzin átlagára az Egyesült Államokban szerdán 3,93 dollár/gallon volt, ami közel 14%-os csökkenést jelent a májusi csúcshoz képest. Az amerikai nyersolaj ára 36%-kal zuhant vissza a májusi csúcshoz képest, miután az Egyesült Államok és Irán ideiglenes békemegállapodást kötött, és újra megnyitotta a Hormuzi-szorost, amelyen a háború kitörése előtt a globális olajkínálat egyötöde mozgott.
„A benzinárak nem mozognak lépést tartva a nyersolaj árával, különösen egy olyan jelentős globális zavar idején, amely továbbra is hatással van a kínálatra, a finomításra és a készletekre” – érvelt Bethany Williams, az American Petroleum Institute szóvivője, egy olyan kereskedelmi csoporté, amely olyan olajtermelőket képvisel, mint az Exxon és a Chevron.
Ismeretes, a magyarországi üzemanyagárak is elkezdtek lefelé araszolni, ezzel együtt a védett árakat is kivezették. A Mol eközben csökkenéssel reagált a világpiaci áresésre.
