Az Országgyűlés a kormány javaslatára úgy döntött, hogy kivezeti a védett üzemanyagárak rendszerét. A javaslat többek között így fogalmaz:
„a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolt az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetése és egyben hasonló intézkedés bevezetésére vonatkozó felhatalmazás megadása a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek”.
A kormány korábban kezdeményezte a védett üzemanyagár kivezetését, miután a piaci árak már a hatósági szint alá csökkentek. Így a kormány álláspontja szerint a rendszer fenntartása már nem indokolt – írja az Index.
A közgazdászok szerint a gazdagok jártak jól
A védett üzemanyagár bevezetése valójában a tehetősebbeknek kedvezett, csakúgy, mint az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentése – hangsúlyozták a Magyar Közgazdasági Társaság környezetgazdaságtani szakosztálya és a Levegő Munkacsoport által szervezett keddi beszélgetésen megszólaló szakértők.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke arra is emlékeztetett, hogy tervek szerint a jövőben a gazdasági miniszter egy személyben dönthet a védett üzemanyagár ismételt bevezetésről, ráadásul az üzemanyagok jövedéki adója is csökkent. Mindez rövid távon gazdagoknak kedvez, hosszabb távon azonban senkinek – értékelt.
Hozzátette: Magyarországon a leggazdagabb 10 százalék tízszer annyit költ üzemanyagra, mint a legszegényebb 10 százalék.
