Októberben újra deficites lett az eurózóna fizetési mérlege − tette közzé az Európai Központi Bank (ECB). A szeptemberi 2,2 milliárd eurós többlet után 7,5 milliárd eurós hiány keletkezett, amely jócskán meghaladja az elemzők kétmilliárdos hiányra vonatkozó prognózisát. Így az októberrel végződő 12 hónap mérlege már 58,7 millárd eurós hiányt mutat, ami az eurózóna teljes GDP-jének 0,6 százalékát teszi ki, szemben az egy évvel korábbi időszak 29,5 milliárd eurós hiányával. Az ECB közleménye az árukereskedelmi mérleggel indokolja a fizetési mérleg hiányának szélesedését, a korábbi 20,3 milliárd eurós többlet után ugyanis jelentős, 14,4 milliárd eurós hiányt halmoztak fel az eurózóna országai a monetáris unión kívüli államokkal szemben. A valutablokk fizetési mérlege tartalmazza a folyó fizetési mérleget (ennek része a külkereskedelmi mérleg is), valamint a tőke- és a pénzügyi mérleget; a tapasztalat azt mutatja, hogy utólag gyakran jelentős mértékben változik a felülvizsgált statisztika. A pénzügyi mérleg egyenlege szerint októberben összesen 32 milliárd euró értékben áramlott ki a tőke az európai valutblokkból (a közvetlen befektetések mérlege 7 milliárd, a portfólióbefektetéseké 25 milliárd eurós deficit volt).
Eközben meglepően optimista havi jelentéssel állt elő a német jegybank. A Bundesbank elemzői úgy vélik, hogy a német gazdaság az eurózónával ellentétben elkerülheti a komoly recessziót a következő hónapokban. Miközben a tradicionális húzóágazat, az exportszektor szenvedni fog az eurózóna válsága és a világszerte stagnáló gazdasági növekedés miatt, addig két reménykeltő szektora is van Németországban: a belső fogyasztás és az építőipar mind meglepően ellenálló tudott maradni. A Bundesbank elemzői szerint az ipari rendelésállomány is stabilizálódott egy alacsonyabb szinten, ami szintén arra utal, hogy nem kerül mélyebb gödörbe a német ipar.
