BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tárgyalásokat folytat a Hitachi és a Mitsubishi Heavy

2011. augusztus 5. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyesülési tárgyalásokat kezdett egymással a Hitachi Ltd és a Mitsubishi Heavy Industries Ltd − értesült a Reuters; a két óriás méretei miatt már az is példátlan Japánban, hogy az üzlet felvetődött, az ugyanis az ország történetének legnagyobb vállalategyesülése lenne. A két vállalatot meglepetésként érte az értesülés kiszivárgása, először tagadtak, majd elismerték, hogy tárgyalásokat folytatnak bizonyos részlegeik egybeolvasztásáról. Ellentmondásos információk láttak napvilágot a tervezett egyesülés szintjéről is: egyes források szerint az áramtermelési, technológiai és közlekedési részlegek egyesítéséről, mások pedig a teljes integrált vállalatcsoportok összekapcsolásáról szóltak.

Az ügy hátterében részben a fu­ku­simai atomerőmű katasztrófája áll: mind a Hitachi, mind a Mitsubishi jelentős beszállítója a japán atomiparnak, a balesetsorozat óta azonban súlyosan leapadtak megrendeléseik. A Hitachi − amely összesen 360 ezer embernek ad munkát, és a legkülönbözőbb dolgokat gyártja − árbevételének ugyan csak 4 százalékát termeli az atomipari részleg, profitjának jelentős része azonban itt jön létre. Mindkét vállalat hosszú ideje szenved, és a bajba jutott vállalatok gyakran választják utolsó opcióként az egyesülést − hívják fel a figyelmet elemzők. A Hitachi öt évig veszteséges volt, egészen a márciusban véget ért pénzügyi évig, amikor is csupán minimális profitot tudott termelni, a Mitsubishi Heavy Industries pedig − főként hajó- és repülőgyártó részlegeinek vesztesége miatt − egészen elhanyagolható profitrátával működött.

Az egyesülés után létrejövő óriásvállalat éves árbevétele elérné a 150 milliárd dollárt, amivel a General Eleectrics mögött a világ második legnagyobb ipari csoportjává válna.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet