BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újra halálos sugárzást mértek Fukusimában

2011. augusztus 4. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Két nap alatt másodszor mért halálos adag radioaktív sugárzást a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) a márciusi japán földrengés-cunami után súlyosan megsérült fukusimai atomerőműben. A Tepco szerint az egyes és kettes reaktor között felhalmozott törmelék közelében a sugárzás ereje eléri az óránkénti legalább 10 sievertet, és a műszerek nem is képesek ennél nagyobb sugárzást mérni − a Nukleáris Világszövetség (WNA) szerint ilyen mértékű sugárzás néhány hét alatt végez bárkivel. A cég szakemberei egyelőre nem tudják, mitől emelkedett ilyen magasra a sugárzás szintje, sejtésük szerint a katasztrófa elején kiengedett sugárzó víz vagy a hidrogénrobbanásokkor kikerült anyag okozhatja a radioaktivitás megnövekedését.

Független szakértők szerint súlyos fenyegetést jelent az ott dolgozók egészségére, hogy bármikor visszatérhet a halálos sugárzás. A veszély mindenesetre lehetetlenné tette a hűtőberendezések cseréjét, ami miatt a Tepco a katasztrófa óta víz pumpálásával tudja csak lehűteni a fűtőelemeket − a cég szerint nagyjából 200 ezer tonna radioaktív víz lehet a fukusimai erőmű pincéjében és medencéiben. A radioaktivitás 600 négyzetkilométeres körzetben terjedt el az erőmű körül a japán atomhulladék-szövetség szerint, és egyre több jel utal arra, hogy a korábban becsültnél jóval nagyobb kárt okozott a régió és a tenger ökoszisztémájában.

Kasnyik Márton
Kasnyik Márton

Ez is érdekelhet